سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷   |   Tue May 22, 2018  
   
 
 آرشیو  |  جستجو         
         صفحه اصلی   |
     پربازدیدترین ها
مجله بهداشت و سلامت - سال هفتم- شماره 37
مجله بهداشت و سلامت - سال ششم- شماره 36
مجله مدیریت شهری - سال هفتم- شماره 2
مجله مدیریت شهری - سال هفتم- شماره 1
ورزش و سرگرمی - سال هفتم- شماره36
مجله بهداشت و سلامت - سال هفتم- شماره 39
معلومات عمومی - سال هفتم- شماره 1
معلومات عمومي - سال هفتم - شماره 2
مجله فناوری اطلاعات - سال هفتم- شماره 32
مدیریت شهری - سال هفتم- شماره 3
     مدیریت شهری
مديريت شهري -  شماره 9
مدیریت شهری -  شماره 8
مديريت شهري -  شماره 7
مدیریت شهری -  شماره 6
مدیریت شهری -  شماره 5
مدیریت شهری -  سال هشتم-شماره 4
مدیریت شهری -  سال هفتم- شماره 3
مجله مدیریت شهری -  سال هفتم- شماره 2
مجله مدیریت شهری -  سال هفتم- شماره 1
  بیشتر ...
     فناوری اطلاعات
فناوری اطلاعات -  شماره 34
فناوري اطلاعات -  شماره 33
مجله فناوری اطلاعات -  سال هفتم- شماره 32
مجله فناوری اطلاعات -  سال هفتم- شماره 31
مجله فناوری اطلاعات -  سال ششم- شماره 30
مجله فناوری اطلاعات -  سال ششم- شماره 29
مجله فناوری اطلاعات -  سال ششم- شماره 28
مجله فناوری اطلاعات -  سال پنجم- شماره 27
مجله فناوری اطلاعات -  سال پنجم- شماره 26
مجله فناوری اطلاعات -  سال چهارم- شماره 25
  بیشتر ...
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٠/٠٣/١٠ تعداد بازدیـد : ۵۶٢ نسخه چاپی
 
 تجارت و اقتصاد
 سال پنجم- شماره ٢۴
 
 
 
مجله تجارت و اقتصاد

 

عناوبن

:: راهنماي خريد بلندگوهاي کامپيوتر

:: منظور از Driver چيست؟

:: انواع Driver ها

:: منظور از ٢-way و ٣-way چيست؟

:: خصوصيات مختلف بلندگو ها

 

راهنماي خريد بلندگوهاي کامپيوتر

 

?بلندگوها چگونه کار مي کنند؟

بلندگو ابزاري است که وظيفه براي تبديل سيگنال هاي الکترونيکي به صورت قابل شنيدار را به عهده دارد. در اغلب بلندگوها اجزايي مانند Driver ها (در اين مورد صحبت خواهيم کرد) درون Enclosure(محيطي بسته مانند جعبه ) جاسازي شده اند که اين مسئله علاوه بر حمل و نقل آسان سبب مي شود اجزاي مختلف به طور هماهنگ با يکديگر کار کرده و صداي مطلوبي را توليد کنند.Enclosure ها معمولا از چوب يا يک جامد ساخته مي شوند تا به طور موثري نوسان Driver ها را بگيرند . درعين حال طراحي Enclosure در چگونگي توليد صدا نقش به سزايي دارد . Enclosure Sealed رايج ترين نوع Enclosure است که در آن به اصطلاح هوا راه فراري ندارد . به اين معني که امواج پيش رونده از جعبه به سمت اتاق خارج شده و امواج پس رونده به داخل جعبه هدايت مي شوند . به همين دليل واز آنجا که هوا راه فراري ندارد ، فشارهواي دروني دائما در حال تغيير است . بنابراين هنگامي که Driver به داخل حرکت مي کند فشار زياد مي شود و برعکس . اين تغييرات ، اختلاف فشاري را ميان هواي داخل و خارج جعبه ايجاد مي کنند . Enclosure ها انواع ديگري نيز دارند که بررسي آن ها خارج از حوصله بحث ما است.


?
اما منظور از Driver چيست؟


Driver ها واحد هاي توليد امواج صوتي هستند که دايره اي شکل طراحي شده اند و بسياري از مردم به اشتباه آن ها را بلندگو مي نامند .بخش بزرگي از ساختمان يک Driver را ديافراگم مخروطي شکل قابل انعطاف تشکيل داده که از جنس کاغذ ، پلاستيک يا فلز ساخته مي شود. در زير و مرکز اين ديافراگم سيم پيچ و هسته آهني وجود دارد که Voice coil نام دارد . در زير اين سيم پيچ نيز يک آهنرباي دائمي قرار گرفته است . هنگامي که ايمپالس هاي الکتريکي از Amplifier (تقويت کننده) به سيم پيچ مي رسند ، يک آهنرباي غير دائمي به وجود مي آيد که بسته به قطب هاي ايجاد شده ، نسبت به آهنرباي دائمي واکنش مي دهد . نتيجه اين واکنش ها و تغيير مداوم قطب مثبت و منفي توسط Amplifier حرکت ديافراگم به سمت بالا و پايين را به همراه دارد. اين نوسانات امواج صوتي را پديد مي آورند و گوش انسان بسته به فرکانس و دامنه اين امواج ، اصوات متفاوت را مي شنود.به اين بلندگوها Dynamic Speakers گفته مي شود . از نظر ساختمان بلندگوهاي ديگري ( Electrostatic Speakers و Planar-magnetic Speakers ) نيز وجود دارند که از قيمت بالاتري برخوردار ند. اين بلندگوها کاربردهاي خاصي را هدف قرار داده اند که البته در سينماهاي خانگي چندان مورد استفاده قرار نمي گيرند.

 

?انواع Driver ها


با وجود اين که Driver ها از نظر ساختمان مشابه يکديگرهستند ، اما ابعاد و توان آن ها محدوده وسيعي را شامل مي شود .Woofer ها، Tweeter ها و Midrange ها از اصلي ترين انواع Driver ها هستند. Woofer ها بزرگ ترين نوع Driver ها هستند و وظيفه توليد اصوات با فرکانس کم (کمتراز٢٠٠هرتز) را بر عهده دارند . Tweeter ها کمي کوچک تر هستند و بالاترين فرکانس ها (بالاي ٢٠٠٠هرتز )و Midrange ها محدوده مياني فرکانس ها (بين ٢٠٠تا٢٠٠٠هرتز) را توليد مي کنند.


?
منظور از ٢-way و ٣-way چيست؟

خيلي ساده است ! اگر بلندگويي داراي دو Driver باشد ٢-way (دومسير) و اگر داراي سه Driver (Woofer ، Tweeter و Midrange ) باشد ٣-way ناميده مي شود ، اما مزيت اين نوع بلندگوها در چيست؟ در بلندگوهاي ٢-way يا ٣-way وظايف تقسيم مي شوند وهر Driver اصوات با فرکانس مخصوص به خود را توليد مي کند . به عنوان مثال اصوات با فرکانس بالا مانند صداي سنج نياز به بلندگويي دارند که ديافراگم Driver آن به سرعت حرکت کند يا صداي گيتار به يک بلندگوي بزرگ با قابليت جابه جايي حجم هوا نياز دارد. بنابراين بلندگوي ٢-way يا ٣-way نسبت به يک بلندگوي معمولي کيفيت پخش بالاتري دارد. بد نيست بدانيد در بلندگوهاي ٢-way و٣-way واحدي به نام Crossover وظيفه جدا کردن سيگنال دريافتي از Amplifier و ارسال آن به Driver هاي مورد نظر را برعهده دارد . به عنوان مثال Crossover ٢.٠ Khz فرکانس هاي بيشتراز دو کيلوهرتز را به Tweeter و فرکانس هاي کمتر از آن را به Woofer ارسال مي کند .


خصوصيات مختلف بلندگو ها

?توان خروجي

براي آگاهي از خروجي نسبتا حقيقي يک بلندگو، به توان RMS آن دقت کنيد . ساير مقادير مانند توان PMPO جنبه تبليغاتي دارد و به معني حداکثر ميزان خروجي در بهترين شرايط است . مقدار توان مورد نياز نيز به کاربرد شما و اندازه اتاق بستگي دارد.

?ميزان حساسيت

منظور از ميزان حساسيت(Sensitivity) توانايي پخش صدا توسط بلندگو در حجم هاي بالاتر، بدون نياز به توان بيشتر از گيرنده است . در واقع هر چه ميزان حساسيت بيشتر باشد ، مي توان با توان معين (در مقايسه با مدلي که حساسيت کمتري دارد) به حجم صداي بيشتري دست پيدا کرد . به عنوان مثال يک بلندگو با حساسيت ٩٩db/١w/١m نسبت به بلندگوي ديگر با حساسيت ٩۶db/١w/١m صداي بلندتري دارد . در عين حال به وسيله اين خصوصيت مي توان به تفاوت عملکرد بلندگو هاي مختلف (مانند اعوجاج ) در حجم هاي بالاتر پي برد.

?محدوده فرکانسي

اين خصوصيت بيانگر محدوده فرکانسي است که بلندگو توانايي توليد آن را دارد و با واحد هرتز بيان مي شود. حداکثر محدوده فرکانسي در اغلب بلندگوهابيست کيلوهرتزاست و بهتر است بيشتر در مورد حد پايين اين محدوده فرکانسي تحقيق کنيد. به عنوان مثال اين مقدار در بلندگوهاي گران قيمت بيست هرتز است (گوش انسان توانايي شنيدن صداهاي بافرکانس پايين تر از اين مقدار را ندارد)

?حفاظت مغناطيسي

بعضي از بلندگوها داراي قابليت حفاظت مغناطيسي( Magnetic Shielding ) هستند . به اين معني که ميدان مغناطيسي توليد شده توسط آهن رباي Driver ها روي دستگاه هاي جانبي اثر کمتري مي گذارد . اين مسئله زماني اهميت پيدا مي کند که مي خواهيد بلندگوها راکنار نمايشگر سيستم خود قرار دهيد.

?مکان قرار گيري اجزاي مختلف بلندگوها

ابتدا لازم است شناختي در مورد اجزاي تشکيل دهنده يک سيستم صوتي ساده مانند سيستم صوتي ١/۵ کانال داشته باشيم . به طور کلي يک بلندگوي ١/۵ کانال از شش بلندگو تشکيل شده است که هر کدام عملکرد خاصي دارد و در مکان مشخصي قرار مي گيرد اين شش بلندگو شامل يک بلندگوي مرکزي ( Center ) ، دو بلندگوي چپ و راست جلويي ، دو بلندگوي فراگير ( Surround ) و يک Subwoofer مي شود . در اين ميان بلندگوي مرکزي بيشترين سهم توليد صدا را به خود اختصاص داده است . بلندگوهاي چپ و راست جلويي علاوه بر کمک به بلندگوي مرکزي ، Bass کمي نيز توليد مي کنند. بلندگوهاي فراگير به منظور فضاسازي و ايجاد صداي سه بعدي مورد استفاده قرارمي گيرند. وظيفه Subwoofer نيز توليد صداي بم (به ميزان بيشتر نسبت به ساير بلندگوها ) است.

اما قبل از خريد بلندگوي مورد نظر خود بايد به اين موضوع توجه داشته باشيد که قرار است بلندگوها در چه مکان هايي از اتاق قرار بگيرند . ممکن است اين مسئله به نظر شما چندان مهم نباشد ، اما بد نيست بدانيد که بهترين نتيجه زماني به دست مي آيد که بلندگوها در اطراف شنونده قرار بگيرند. يعني سه بلندگو در جلو (چپ ، مرکز و راست) ، دو Tweeter در طرفين شنونده که بايد همسطح با گوش او تنظيم شده باشند و يک Subwoofer در گوشه اتاق ( Subwoofer مي تواند نزديک بلندگوي جلو چپ يا راست نيز قرار بگيرد ) واقع شده اند.

به اين ترتيب متوجه خواهيد شد که اتاق شما شرايط مورد نيازبراي بلندگوي چند کاناله را دارد.

?نتيجه گيري

اميدوارم مطالب گفته شده اطلاعات مفيدي را در مورد اجزاي صوتي پخش کننده ها بيان کرده باشد . همان طور که هميشه گفته ايم تعيين بودجه نقش مهمي را در انتخاب يک کالاي ديجيتال ايفا مي کند . البته کالاي گران تر هميشه بهتر نيست و با بررسي خصوصيات آن کالا و تطابق آن با نيازهاي خود به بهترين انتخاب دست پيدا خواهيد کرد. به عنوان مثال اين که اجزاي يک بلندگو چه تعداد باشد ( دو بلندگو ، دوبلندگو با يک Subwoofer ، بلندگوي١/۵کانال ، بلندگوي ١/۶ کانال ) به نوع کاربرد شما بستگي دارد. آيا مي خواهيد به موسيقي گوش کنيد يا اين که بلندگوها را براي سينماي خانگي خود در نظر گرفته ايد ؟ اگر به موسيقي با کيفيت CDگوش مي کنيد دو بلندگو يا دو بلندگو با يک Subwoofer نياز شما را برآورده مي سازند. اگر اهل برنامه هاي تلويزيوني و فيلم هستيد ، بلندگوي ١/۵ کانال را پيشنهاد مي کنيم . به اين ترتيب گفتار و افکت هاي صوتي به خوبي پخش مي شوند

 
     
     
 
   منبع:   سايت اقتصاد
 
 
 
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٠/٠٣/١٠ تعداد بازدیـد : ۵۶٢ نسخه چاپی
 
 
طبقه بندی موضوعی    
بهداشت و سلامت    
تجارت و اقتصاد    
فرهنگ و هنر    
فناوری اطلاعات    
مدیریت شهری    
معلومات عمومی    
ورزش و سرگرمی    
 
 
 
 
 
© 2005 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
١ کاربران آنلاین :
۸۸,۶۵۱ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
مرکز اطلاعات مدیریت شهری
سایت مرجع مدیریت شهری
موسسه فرهنگی تبیان
موسسه فرهنگی راسخون
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
پایگاه اطلاع رسانی
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو مجلات
آرشیـو مدیریت شهری
آرشیـو مجله فناوری
آرشیو مجله بهداشت
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان