سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰   |   Tue June 22, 2021  
   
 
 آرشیو  |  جستجو         
         صفحه اصلی   |
     پربازدیدترین ها
مجله بهداشت و سلامت - سال هفتم- شماره 37
مجله بهداشت و سلامت - سال ششم- شماره 36
مجله مدیریت شهری - سال هفتم- شماره 2
ورزش و سرگرمی - سال هفتم- شماره36
معلومات عمومي - سال هفتم - شماره 2
مجله بهداشت و سلامت - سال هفتم- شماره 39
مجله مدیریت شهری - سال هفتم- شماره 1
معلومات عمومی - سال هفتم- شماره 1
مجله فناوری اطلاعات - سال هفتم- شماره 32
مدیریت شهری - سال هفتم- شماره 3
     مدیریت شهری
مديريت شهري -  شماره 11
مدیریت شهری -  شماره 10
مديريت شهري -  شماره 9
مدیریت شهری -  شماره 8
مديريت شهري -  شماره 7
مدیریت شهری -  شماره 6
مدیریت شهری -  شماره 5
مدیریت شهری -  سال هشتم-شماره 4
مدیریت شهری -  سال هفتم- شماره 3
مجله مدیریت شهری -  سال هفتم- شماره 2
  بیشتر ...
     فناوری اطلاعات
فناوری اطلاعات -  شماره 34
فناوري اطلاعات -  شماره 33
مجله فناوری اطلاعات -  سال هفتم- شماره 32
مجله فناوری اطلاعات -  سال هفتم- شماره 31
مجله فناوری اطلاعات -  سال ششم- شماره 30
مجله فناوری اطلاعات -  سال ششم- شماره 29
مجله فناوری اطلاعات -  سال ششم- شماره 28
مجله فناوری اطلاعات -  سال پنجم- شماره 27
مجله فناوری اطلاعات -  سال پنجم- شماره 26
مجله فناوری اطلاعات -  سال چهارم- شماره 25
  بیشتر ...
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٠/٠۵/٠١ تعداد بازدیـد : ١۵٨۴ نسخه چاپی
 
 فناوری اطلاعات
 سال پنجم- شماره ٢۶
 
 
 
مجله فناوری اطلاعات

 

عناوین

 

:: یکپارچه سازی سریع  WinZip ٩.٠ SR-١ نرم افزار

:: اولین CD کاغذی جهان

:: شبیه سازی یک سگ در کره جنوبی با هدف تجاری

:: شوری محیط پیدایش حیات در مریخ را نامحتمل می کند

:: آی اسنیک "جراحی را متحول خواهد کرد"

:: ساخت اولین گیتار روباتیک دنیا

:: سوپر مارکت ها به چرخ های هوشمند مجهز می شوند

 

 یکپارچه سازی سریع  WinZip ٩.٠ SR-١ نرم افزار

نرم افزار WinZip از نخستین و نامدارترین برنامه های کار با فایلهای فشرده می باشد که امکانات بسیاری را در اختیار کاربران قرار میدهد. با این نرم افزار میتوان خیلی تند و آسوده فایلها ، پوشه ها ، و شاخه های درختی را فشرده و یکپارچه کرده و یا از حالت فشردگی خارج کنید . فشرده و یکی کردن فایلها ، نقل و انتقال آنها را در اینترنت آسان نموده و در ضمن فضای کمتری را نیز اشغال می کند.از ویژگیهای دیگر این نرم افزار این است که با آن می توان فایل های مهم را رمزی کرده و یا از حالت رمز خارج ساخت. نرم افزار WinZip با اینترنت اکسپلورر همـــاهنگی کــامل داشتـــه و از بیشتر فـــرمـت هـــای فــایل هــای اینترنتی پشتیبـــانـــی می کند. با این نرم افزار می توان با یک کلیک ، هرفایلی یا گروهی از فایلها را فشرده و یکپارچه کرده و ایمیل نمود. در مجموع در این نسخه بیشتر امکانات WinZip بهینه شده که می توان از قدرت فشرده سازی بهتر و امنیت بیشتر فـــایل هـــای محــافظت شده نـــام بـــرد. بـــرای دانلـود ایــن نرم افزار جدید نیز می توانید به سایت Download.com مراجعه کنید .

 

اولین CD کاغذی جهان

شرکت سونی سی دی جدیدی ساخته که قسمت اعظم آن از کاغذ است. شرکت سونی این سی دی را که ۵١ درصد آن از کاغذ است با کمک شرکت انتشاراتی “توپان“ تولید نموده است. این نوآوری با استفاده از پیشرفت اخیر در زمینه فناوری دی وی دی در ژاپن صورت گرفته است. هزینه تولید این دیسک های ١٢ سانتیمتری جدید استاندارد، ارزان تر و از بین بردن آن ها آسان تر خواهد بود. افزون بر این قدرت ذخیره سازی اطلاعات در این دیسک ها پنج برابر بیشتر از دیسک های پلاستیکی است

 

شبیه سازی یک سگ در کره جنوبی با هدف تجاری

شرکتی خصوصی در کره جنوبی، برای شبیه سازی یک سگ، سفارش دریافت کرده است. اگر این اقدام موفقیت آمیز باشد، این سگ که از نوع "پیت بول آمریکایی" است، اولین حیوانی در جهان خواهد بود که خارج از سیستم آزمایشی و برای مقاصد تجاری، شبیه سازی می شود

محققان دانشگاه ملی سئول که سه سال پیش یک سگ دیگر را با موفقیت شبیه سازی کردند، قرار است که این کار را انجام دهند.

درخواست شبیه سازی این سگ از طرف یک زن آمریکایی صورت گرفته است که سگش را یکسال و نیم پیش از دست داد.

هزینه شبیه سازی این سگ سیاه، ١۵٠ هزار دلار است و توسط یک شرکت فن آوری زیستی بنام "آر ان ال بیو"، در کره جنوبی انجام می گیرد.

اگر شبیه سازی این سگ با موفقیت صورت بگیرد، این اولین شبیه سازی با هدف تجاری خواهد بود.

"وو سو یانگ" - مدیر ارشد این شرکت کره ای گفته است که آینده خوبی برای توسعه خدمات شبیه سازی این شرکت، پیش بینی می کند؛ چون بسیاری از مردم، حیوان خانگیشان را به اندازه ای دوست دارند که می خواهند با داشتن شبیه آن خاطره اش را همچنان حفظ کنند.

مسئولان شرکت "آرانا ال بیو" گفته اند که در حال حاضرفقط شبیه سازی سگ را انجام می دهند و فعلا شبیه سازی گربه را شروع نخواهند کرد.

آنها همچنین توضیح داده اند که با افزایش درخواست شبیه سازی حیوانات خانگی هزینه کار را کاهش خواهند داد.

این کار توسط دانشوران دانشگاه ملی سئول انجام خواهد شد. همین گروه تحقیق ٣ سال پیش اولین شبیه سازی را که یک "سگ افغان" بود با موفقیت انجام داد.

بعدها معلوم شد که این گروه از دانشوران با "هوانگ وو سوک" کار می کرد. هوانگ وو سوک" دانشور کره ای بود که به اتهام اختلاس و نشر نتایج جعلی در مورد شبیه سازی "سلول انسانی" محکوم شد

 

شوری محیط پیدایش حیات در مریخ را نامحتمل می کند

براساس تازه ترین شواهد جمع آوری شده توسط یک کاوشگر ناسا که بر سطح مریخ می گردد، سیاره سرخ در بخش اعظم تاریخ خود به علت تراکم بالای سدیم قادر به میزبانی حیات نبوده است.یک محقق ممتاز ناسا می گوید تراکم بالای مواد معدنی در آب در مراحل اولیه مریخ، آن را حتی برای سرسخت ترین ارگانیسم های ذره بینی غیرقابل تحمل می کرده است.

سرنخ های ضبط شده در صخره هایی که زمانی غرق در آب بود حاکی از آن است که محیط مریخ هم اسیدی و هم شور بوده است.

این تحقیق توسط یکی از دو کاوشگر آژانس فضایی آمریکا بر مریخ به نام "آپورچونیتی" انجام شده است.

این مریخ نورد از چند ماه پیش مشغول معاینه صخره ها در یکی از دشت های کهن مریخ است.

دکتر اندرو نال از اعضای تیم علمی کاوشگرهای مریخ، و بیولوژیست دانشگاه هاروارد آمریکا در شهر کمبریج گفت که این یافته "حلقه را بر احتمال وجود حیات تنگ تر می کند."

وی در نشست سالانه انجمن آمریکایی پیشبرد علوم در بوستون گفت که شرایط مریخ در ۴ میلیارد سال گذشته برای پیدایش حیات بسیار چالش آمیز بوده است.

او چنین توضیح داد: "محیط مریخ آکنده از نمک بوده است - در واقع آنقدر نمکی بوده که تنها تعداد انگشت شماری از ارگانیسم های شناخته شده (زمینی) تنها بختی اندک برای بقا در بهترین شرایط آنجا را داشته اند."

دو مریخ نورد "اسپیریت" و "آپورچونیتی" اکنون بیش از ١۴٠٠ روز را در مریخ گذرانده اند.

درحالی که ماموریت این دو کاوشگر رو به پایان است، ناسا برای ادامه تحقیقاتش در سیاره سرخ به واحد "فینکس" که قرار است ٢۵ مه فرود آید امید بسته است.

ماموریت "فینکس" در نزدیکی قطب شمال مریخ فرود خواهد آمد و هدف آن کاویدن سطح یخی آنجا برای یافتن آثار و شواهد احتمالی حیات میکروبی در گذشته یا امروز است.

نمونه نسل بعدی کاوشگرها به نام "آزمایشگاه علمی مریخ" قرار است سال ٢٠٠٩ زمین را ترک کند و سال ٢٠١٠ فرود آید.

این کاوشگر که بزرگتر و سنگین تر از دو کاوشگر کنونی است، نمونه هایی از خاک و سنگ مریخ را جمع آوری کرده، و آنها را برای یافتن ترکیبات ارگانیک تحلیل خواهد کرد.

 

آی اسنیک "جراحی را متحول خواهد کرد"

کارشناسان مشغول ساخت یک ربات انعطاف پذیر برای جراحی به نام آی اسنیک (i-Snake) هستند که به اعتقاد آنها می تواند انقلابی در جراحی موسوم به "سوراخ کلیدی" (keyhole) ایجاد کند.

این دستگاه می تواند به جراحان امکان دهد فرایندهای پیچیده جراحی را که پیشتر تنها از طریق جراحی های گسترده ممکن بود، انجام دهند.گروهی از کارشناسان در دانشگاه امرپیال کالج لندن برای ساخت این دستگاه ٢.١ میلیون پوند دریافت کرده اند.آنها در نظر دارند از آی اسنیک، که درواقع لوله ای بلند و متشکل از موتورهای مخصوص، حس گر و ابزارهای تصویر برداری است، برای عمل بای پس قلب استفاده کنند. اما از این دستگاه همچنین می توان برای تشخیص مشکلات در ناحیه روده و شکم، و بعنوان دست و چشم جراح در نقاطی از بدن که رسیدن به آن به سادگی ممکن نیست استفاده کرد. گروه کارشناسان امرپال کالج که لرد آرا درزی، وزیر بهداشت بریتانیا نیز جزء آنها است، پیش از بکارگیری این دستگاه بر روی بیماران، آن را مورد آزمایش قرار خواهند داد. این روش جراحی با حداقل آسیب (Minimally Invasive) فوائد آشکاری دارد: زخمهای کوچکتری بر جای خواهد گذاشت، بیمار مدت زمان کوتاه تری در بیمارستان باقی خواهد ماند و زمان بهبود آثار جراحی هم بسیار کمتر خواهد بود. جراحان همچنین بدنبال کشف راه هایی برای جلوگیری از پاره شدن پوست در هنگام جراحی هستند. یکی از این راه ها جراحی آندوسکوپی با استفاده از سوراخ های طبیعی بدن است که با عنوان اختصاری Notes شناخته می شود و به این معنی است که برای جراحی های درون حفره شکم، از روزنه های طبیعی، از جمله روده استفاده خواهد شد. لرد درزی گفت: "قابلیتهای بی نظیر تصویربرداری و سنسورهای پر قدرت در کنار حساسیت در آی اسنیک فرایندهای درمانی پیچیده تر را ممکن خواهد ساخت." "آی اسنیک به درمان سریعتر و کم هزینه تر منجر خواهد شد، دوران نقاهت و زمان جراحی را کاهش خواهد داد و سطح کیفیت زندگی بیمار و مراقبت از او بالاتر خواهد رفت." دکتر تد بیانکو، مدیر انتقال تکنولوژی در بنیاد خیریه ولکام Wellcome نیز گفت: "دوران حکمفرمایی چاقوی جراح در اتاق عمل سر آمده است. آینده جراحی در دستگاه های کارآمدی همچون آی اسنیک است."

 

ساخت اولین گیتار روباتیک دنیا

 در این مطالعات اثر انگشت دست ١۴۴ دانش آموز تیز هوش،١٠٢ دانش آموز عادی و ٩۶ دانش آموز کم توان ذهنی مدارس راهنمایی یکی از شهرستان های کشور مورد بررسی قرار گرفته است.

این گیتار روباتیک که Gibson Robot Guitar نام دارد، اولین گیتار الکترونیک روباتیک دنیا است. این گیتار الکترونیک روباتیک مجهز به یک سیستم خودکارسازی دیجیتال است که بدون دخالت انسان خود را کوک کرده و ضرب آهنگ مطلوب سیمهای خود را حتی زمانی که در حال نواختن است حفظ می کند.در این خصوص هنری یوسژیویکس، مدیر اجرایی گیبسون تائید کرد: "گیتار روباتیک ما می تواند صنعت موسیقی را دگرگون کند. ما ١۵ سال است که تحقیقاتی را برای توسعه این فناوری انجام می دهیم، اما تاکنون نتوانسته بودیم به آن دست یابیم."

براساس گزارش روزنامه انگلیسی تلگراف، در نگاه اول به نظر نمی رسد که این گیتار روباتیک یک محصول نوآورانه باشد، چراکه ظاهری شبیه به تمام گیتارهای الکترونیک دارد، اما با کمی دقت می توان متوجه "دیودهای نوری" شد که باعث درخشش پتانسیل سنج گیتار می شوند. این پتانسیل سنج صدا را تنظیم می کند. روی دسته این گیتار روباتیک کلیدهایی که برای تنظیم طول سیم در گیتارهای عادی بدست نوازنده می چرخند، به تنهایی و بدون دخالت نوازنده حرکت می کنند و ابزار را به شش ترکیب از پیش تعیین شده کوک می کنند.همچنین روی دسته این گیتار پردازشگری مخفی شده است که لرزشهای هر سیم را تجزیه می کند و به کلیدهای مکانیکی که طول سیم را افزایش یا کاهش می دهند، ارسال می کند. با کمک این پردازشگر امکان تغییر کوک حتی زمانی که گیتار در حال نواختن است وجود دارد و به این ترتیب نوازنده می تواند یک آهنگ جدید را بلافاصله و بدون قطع کردن آهنگ قبلی شروع کند. از ٧ دسامبر فروش نسخه محدود Robot Guitar در تمام دنیا به قیمت هزار و ٧٠٠ یورو آغاز می شود و از ژانویه ٢٠٠٨ نسخه استاندارد آن به فروش می رسد.

 

سوپر مارکت ها به چرخ های هوشمند مجهز می شوند

سوپر مارکت ها به زودی مجهز به چرخ های هوشمند خواهند شد تا مشتریان را در خرید اجناس و کالاهای مورد علاقه خود راهنمایی کنند.

خبرگزاری رویترز گزارش می دهد که برخی از متخصصین فن آوری در آمریکا می گویند که در آینده ای نه چندان دور، مشتریان در حالی که چرخ های هوشمند به آنها اطلاعاتی در مورد کالاهای موجود در سوپر مارکت می دهد، می توانند خرید کنند.این متخصصین می افزایند: این چرخ ها در ضمن "به فکر" سلامت مردم نیز بوده و هر چند وقت یک بار به آنها هشدار می دهند که از خوردن مواد غذایی که می تواند به سلامتی آنها آسیب برساند، پرهیز کنند.

به گفته متخصصین آمریکایی، این چرخ های هوشمند قادر خواهند بود با کمک اسکنری که در درون آنها جاسازی شده، کد تمامی کالاها را بررسی کنند و به مردم اطلاعات مختلفی در مورد آن بدهند.به عنوان مثال ما در مورد یک مواد غذایی می توانیم متوجه شویم که چه مقدار کالری دارد و چه مواد و ویتامینهایی در آن وجود دارد.بر اساس این گزارش، مشتریان می توانند همچنین متوجه شوند که آیا برای تهیه محصول مورد علاقه خود به محیط زیست آسیب وارد شده یا خیر.شرکت تکنولوژی 'ای دی اس" در آمریکا، هفته جاری گزارشی را درباره این پروژه منتشر کرده است.سیون رابرتز، از مسئولین این شرکت می گوید که چنین کاری می تواند اطلاعات لازم را در اختیار مشتریان قرار دهد تا متوجه شوند چگونه بودجه خود را خرج کنند.به گفته "ای دی اس" یک سوم مردم می گویند که از چنین چرخ هایی استقبال خواهند کرد

 

 رابطه بین اثرانگشت و بهره هوشی

محققان موسسه پژوهشگران طب و توسعه بهداشت به رابطه بین اثر و نقوش پوست انگشتان سبابه هر دو دست و انگشت کوچک دست چپ با بهره هوشی پی بردند. 

 در این مطالعات اثر انگشت دست ١۴۴ دانش آموز تیز هوش،١٠٢ دانش آموز عادی و ٩۶ دانش آموز کم توان ذهنی مدارس راهنمایی یکی از شهرستان های کشور مورد بررسی قرار گرفته است. بر اساس مطالعات انجام شده بر روی انگشتان دست این دانش آموزان ، نقوش دست دانش آموزان تیزهوش، عادی و کم توان ذهنی با یکدیگر متفاوت است. از آنجا که افراد کم توان ذهنی نیازمند مراقبت،آموزش های خاص و خدمات اختصاصی پزشکی از بدو ورود به مدرسه هستند استفاده از این روش اختصاصی در شناسایی افراد بیش و کم توان ذهنی در هنگام تولد و دوران کودکی مفیدخواهدبود

 
     
     
 
   منبع:   مرکز اطلاعات فنی ایران
 
 
 
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٠/٠۵/٠١ تعداد بازدیـد : ١۵٨۴ نسخه چاپی
 
 
طبقه بندی موضوعی    
بهداشت و سلامت    
تجارت و اقتصاد    
فرهنگ و هنر    
فناوری اطلاعات    
مدیریت شهری    
معلومات عمومی    
ورزش و سرگرمی    
 
 
 
 
 
© 2005 - 2021  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٢ کاربران آنلاین :
۱۵۳,۵۴۳ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
مرکز اطلاعات مدیریت شهری
سایت مرجع مدیریت شهری
موسسه فرهنگی تبیان
موسسه فرهنگی راسخون
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
پایگاه اطلاع رسانی
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو مجلات
آرشیـو مدیریت شهری
آرشیـو مجله فناوری
آرشیو مجله بهداشت
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان