سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰   |   Tue June 22, 2021  
   
 
 آرشیو  |  جستجو         
         صفحه اصلی   |
     پربازدیدترین ها
مجله بهداشت و سلامت - سال هفتم- شماره 37
مجله بهداشت و سلامت - سال ششم- شماره 36
مجله مدیریت شهری - سال هفتم- شماره 2
ورزش و سرگرمی - سال هفتم- شماره36
معلومات عمومي - سال هفتم - شماره 2
مجله بهداشت و سلامت - سال هفتم- شماره 39
مجله مدیریت شهری - سال هفتم- شماره 1
معلومات عمومی - سال هفتم- شماره 1
مجله فناوری اطلاعات - سال هفتم- شماره 32
مدیریت شهری - سال هفتم- شماره 3
     مدیریت شهری
مديريت شهري -  شماره 11
مدیریت شهری -  شماره 10
مديريت شهري -  شماره 9
مدیریت شهری -  شماره 8
مديريت شهري -  شماره 7
مدیریت شهری -  شماره 6
مدیریت شهری -  شماره 5
مدیریت شهری -  سال هشتم-شماره 4
مدیریت شهری -  سال هفتم- شماره 3
مجله مدیریت شهری -  سال هفتم- شماره 2
  بیشتر ...
     فناوری اطلاعات
فناوری اطلاعات -  شماره 34
فناوري اطلاعات -  شماره 33
مجله فناوری اطلاعات -  سال هفتم- شماره 32
مجله فناوری اطلاعات -  سال هفتم- شماره 31
مجله فناوری اطلاعات -  سال ششم- شماره 30
مجله فناوری اطلاعات -  سال ششم- شماره 29
مجله فناوری اطلاعات -  سال ششم- شماره 28
مجله فناوری اطلاعات -  سال پنجم- شماره 27
مجله فناوری اطلاعات -  سال پنجم- شماره 26
مجله فناوری اطلاعات -  سال چهارم- شماره 25
  بیشتر ...
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٠/٠٩/٠١ تعداد بازدیـد : ١۵٧٨ نسخه چاپی
 
 فناوری اطلاعات
 سال پنجم- شماره ٢٧
 
 
 
مجله فناوری اطلاعات

 

عناوین

 

:: ۱۰ پیش‌بینی بزرگ برای جهان آی‌تی سال

:: تفاوت بین دیسک هایDVD-R و DVD+R در چیست؟

 

 

۱۰ پیش‌بینی بزرگ برای جهان آی‌تی سال

یک نشریه تخصصی دنیای آی‌تی به نام PCMagazine به قلم یکی از کارشناسان خود ۱۰ پیش‌بینی بزرگ برای جهان آی‌تی سال ۲۰۱۰ کرده است.

پیش‌بینی‌های این نشریه بیشتر بر پایه شبکه‌ای شدن کاربران، کوچک‌تر شدن دستگاه‌های سخت‌افزاری و جایگزین شدن فناوری‌های قدیمی با نمونه‌های مدرن انجام شده است.

 از میان این پیش‌بینی‌ها ۶ مورد آنها به شرح زیر است:

سال ورود تلویزیون‌های سه‌بعدی

وجود تلویزیون‌های HD دیگر این روزها عجیب و غریب نیست؛ تلویزیون‌هایی که دارای حافظه هستند و برخی کارایی‌های رایانه‌های خانگی را به راحتی انجام می‌دهند. از این‌رو باید برای آینده آنها یک چیز شگفت‌انگیز و تقریبا دست‌نیافتنی پیش‌بینی کرد. البته شاید چیزی که قرار است به آن اشاره کنیم کمی شگفت‌انگیز باشد اما اصلا دست‌نیافتنی نیست.

گام بعدی در دنیای تلویزیون‌‌ها ظهور تصویرهای سه‌بعدی است. اما ظهور این پدیده در تلویزیون‌ها پایان کار نیست، احتمالا در سال آینده رایانه‌های خانگی و کنسول‌های بازی هم از این فناوری هیجان‌انگیز بهره خواهند برد.

با این حال به‌نظر نمی‌رسد با دستگاه‌های فعلی بتوان چنین فناوری‌هایی را به خانه برد. اما سال ۲۰۱۰ سالی است که مسلما تولیدکنندگان به فکر این خواهند افتاد که دستگاه‌هایی را بسازند که بتوانند از فناوری‌های سه‌بعدی استفاده کنند.

تحول در فناوری‌های کنترلی لمسی

از وقتی که تولیدکنندگان موبایل‌ها متوجه شدند می‌توانند به راحتی از حس لامسه انسان برای کنترل دستگاه‌هایشان کمک بگیرند، هر روز شاهد خبر جدیدی در این زمینه هستیم. در واقع این بهترین روش و البته راحت‌ترین روش برای کنترل دستگاه‌های سخت‌افزاری است و حالا که رایانه‌هایی به بازار عرضه شده‌اند که صفحه‌های لمسی دارند به سختی می‌توان از درخواست‌های دیگر مصرف‌کنندگان برای داشتن چنین دستگاه‌هایی چشم‌پوشی کرد.

به‌نظر می‌رسد در سال ۲۰۱۰ بازار چنین دستگاه‌هایی دوبرابر خواهد شد. در کنار آن پیش‌بینی می‌شود کنسول‌های بازی هم استفاده بیشتری از این شیوه کنترل دستگاه‌ها بکنند.

در کنار آن، استفاده از حرکات دست، پا و بدن برای بازی کردن چند وقتی است که طرفداران بسیار زیادی چه در میان کاربران و چه در میان کارشناسان بهداشتی که نشستن بیش‌از اندازه کودکان در پای صفحه‌نمایش‌ها را تقبیح می‌کنند، پیدا کرده است. از این‌رو به‌نظر می‌رسد دنیای بازی‌ها در سال ۲۰۱۰ میزبان بازی‌هایی باشد که بیشتر کاربران را به حرکت در می‌آورد تا شخصیت‌های بازی‌ها را.

سال افول دی‌وی‌دی

دی‌وی‌دی‌ها احتمالا در سال جدید به موضوعی متعلق به گذشته تبدیل خواهند شد. با این حال نمی‌توان گفت در سال جدید کلا دی‌وی‌دی‌ها از یادها خواهند رفت اما امکاناتی که شرکت‌هایی نظیر اپل و نت‌فلیکس عرضه خواهند کرد، قطعا از رونق آن خواهد کاست.

ازاین ‌رو بسیاری از کاربران به اجبار باید به روش‌هایی که شرکت‌های بزرگ برای عرضه فیلم‌ها انتخاب می‌کنند، تن دهند. یکی از این روش‌ها استفاده از جعبه‌های نمایش ویژه‌ای است که شرکت‌ها عرضه می‌کنند. از این دست فناوری‌های نوین می‌توان به اپل‌تی‌وی و تلویزیون‌هایی که قابلیت‌های اینترنتی دارند، اشاره کرد.

سال اوج‌گیری نت‌بوک‌ها (netbook)

نت‌بوک‌ها در سال‌های اخیر به عزیزدردانه‌های صنعت رایانه تبدیل شده‌اند. سال گذشته ۱۰ میلیون دستگاه از آنها فروخته شده و قرار است این میزان در سال جدید به ۳۰ میلیون برسد.باوجوداین‌،به‌نظر می‌رسد فروش این دستگاه‌ها رقمی بیش از این پیش‌بینی باشد.

اما این دستگاه‌ها هنوز به خوبی نمی‌توانند با نوت‌بوک‌ها رقابت کنند. نوت‌بوک‌های فعلی کمی سنگین‌تر و بزرگ‌تر از نت‌بوک‌ها هستند اما در آینده با توجه به روندی که طراحی نوت‌بوک‌ها طی می‌کنند، شاهد عرضه نوت‌بوک‌های سبک‌تر و کم‌عرض‌تری خواهیم بود.

با اینکه این نوت‌بوک‌ها از نت‌بوک‌ها کمی‌گران‌ترخواهند بود اما صفحه‌های نمایش و صفحه‌کلید‌های بزرگ‌تر آنها بیشتر نظر مصرف‌کنندگان را جلب خواهد کرد. از این‌رو نمی‌توان پیش‌بینی کرد در آینده‌ای نزدیک نت‌بوک‌ها جای نوت‌بوک‌ها را بگیرند اما می‌تواند پیش‌بینی کرد سال آینده سال رونق گرفتن این دستگاه‌های کوچک باشد.

تبلت‌ها و مینی‌تبلت‌ها بازار را تسخیر خواهند کرد

با توجه به شایعاتی که درباره تبلت‌های اپل و تعداد مینی‌تبلت‌هایی که قرار است سال آینده به بازار عرضه شود وجود دارد، می‌توان به راحتی پیش‌بینی کرد که سال آینده سال موفقی برای تبلت‌ها و مینی‌تبلت‌ها خواهد بود.

اگر اپل آنگونه که انتظار می‌رود یک تبلت با استفاده از نرم‌افزارهای خود به بازار عرضه کند، می‌توان به راحتی پیش‌بینی کرد که راه جدید در مقابل این دستگاه‌ها باز خواهد شد.

برخی احتمال می‌دهند این دستگاه‌ها در سال جدید با استقبال چندانی روبه‌رو نشود و البته با توجه به فناوری‌هایی که جدیدا در ساخت نوت‌بوک‌ها به کار می‌رود، پیش‌بینی چندان نادرستی هم به‌نظر نمی‌رسد اما با این حال، این دستگاه‌ها در سال جدید قطعا راه خود را خواهند یافت و مشتریان خود را پیدا خواهند کرد.

این پیش‌بینی هم اجتناب‌ناپذیر به‌نظر می‌رسد؛ چون دنیای آی‌تی روز به روز به پرتابل شدن نزدیک می‌شود و همین موضوع است که کارشناسان را به آینده تبلت‌ها و مینی‌تبلت‌ها امیدوار کرده است. مینی‌تبلت‌ها به‌عنوان پایه جدید ای‌بوک‌ها شناخته خواهند شد. مینی‌تبلت‌ها حتی پیش از آنکه پیش‌بینی خاصی درباره آینده آنها در سال جدید میلادی شود مورد توجه افراد خاصی واقع شده‌اند.

این افراد خاص دست‌اندرکاران صنعت نشر هستند. کارشناسان صنعت نشر خیلی زودتر از مصرف‌کنندگان معمولی به توانایی‌های تبلت‌ها و مینی‌تبلت‌ها پی برده‌اند و امیدوارند با استفاده از آنها به‌عنوان یک دستگاه‌پایه، روزنامه‌ها، مجلات و کتاب‌های خود را با قابلیت‌های گرافیکی بالا عرضه کنند.

بسیاری از ناشران بزرگ در حال حاضر با شرکت Adobe همکاری می‌کنند تا برنامه‌های مناسب محتوایی نشریات خود را برای عرضه در مینی‌تبلت‌ها تهیه کنند. از این‌رو می‌توان سال ۲۰۱۰ را سال تجربه‌گرایی برای ناشران و دست‌اندرکاران تهیه سخت‌افزارها و نرم‌افزارها دانست. از این سال همچنین می‌توان در حالتی بسیار خوشبینانه و خیال‌پردازانه که ناشران دوباره کتاب‌ها را به شیوه‌ای جدید منتشر کنند، نام‌برد.

 

تفاوت بین دیسک هایDVD-R و DVD+R در چیست؟

 

اگر سری به بازار بزنید و قصد خرید DVD خام داشته باشید. با انواع و اقسام مارک‌های مختلف DVD مواجه خواهید شد .
اگر دقت کرده باشید بر روی تمامی دیسکها علاوه بر مدل و سرعت رایت عبارت DVD-R و یا DVD+R حک شده است .
اما تا به حال هیج از خودتان سوال کرده اید که تفاوت بین دیسکهای DVD-R و DVD+R در چیست ؟

 و کدام یک بهتر و مرغوب تر است ؟

پاسخ به این پرسش مطلبی است که امروز بدان مي پردازيم.


از سال ۱۹۹۶ که دیسکهای ذخیره اطلاعات با فرمتی به نام DVD وارد بازار شدند ، تاکنون پسوند های متعددی بر این فرمت اضافه شده که از جمله آنها می توان به پسوندهای -R,+R,-RW,+RW,+R DL اشاره کرد.

در واقع افزوده شدن این پسوند ها از زمانی آغاز شد که دیسکهای دی وی دی با قابلیت رایت کردن وارد بازار شدند.
متاسفانه بر خلاف سی دی ها ، استانداردهای متفاوتی برای ساخت یک دیسک دی وی دی وجود دارد و گوناگونی این استانداردها تا حدودی باعث سر درگمی مشتریان برای خرید دستگاهی مناسب می شود. در این مقاله می خواهیم این پسوند های متفاوت را برای شما رمز گشایی کنیم.

برای این منظور بد نیست ابتدا به معرفی دو اتحادیه عظیم که در زمینه دستیابی به استاندارد های پیشرفته تر با یکدیگر رقابت دارند ، بپردازیم. DVD FORUM نام اتحادیه ای شامل بیش از ۲۰۰ کمپانی بزرگ است که در زمینه پیشرفت تکنولوژی دیسکهای دی وی دی همکاری دارند.

از جمله این کمپانی ها می توان به هیتاچی ،میتسوبیشی ، سونی و پایونیر اشاره کرد. این اتحادیه وظیفه ثبت استاندارد های جدیدی که از طرف شرکت های عضو ارائه می شودرا بر عهده دارد.استانداردهایی که این اتحادیه ارائه می کند همگی دارای یک علامت منفی در کنار پسوند دی وی دی هستند.از طرف دیگر DVD+RW Alliance نام اتحادیه دیگری است که در رقابت شدید با DVD FORUM است.

اعضای این اتحادیه نیز بالغ بر ۲۰۰کمپانی بزرگ هستند که از جمله آنها می توان به یاماها، سونی ، DELL و hp اشاره کرد. در این میان نکته جالب حضور کمپانی سونی در هر دو اتحادیه است.

استانداردهای ارائه شده این اتحادیه همانطور که از نام آن مشخص می شود با یک علامت مثبت همراه است. در واقع می توان وجود این استانداردهای متفاوت را نتیجه رقابت این دو اتحادیه دانست که سعی دارند با وضع این استانداردها فروش محصولات جانبی مربوط را نیزانحصاری نمایند.

دستگاههایی که از استاندارد DVD+R یا DVD-R پشتیبانی میکردند تنها قادر به پخش همین نوع دیسک ها بودند که البته در حال حاضر تمام دستگاههای موجود در بازار از هر دو نوع استاندارد DVD-R‌ و DVD+R پشتیبانی میکنند

در واقع تا فوریه سال ۲۰۰۴ اختلاف فیزیکی بین یک دیسک DVD-R با DVD+R وجود نداشت. اما یک سری اختلافات تکنیکی بین این دو فرمت ضبط بروز کرد. فرمت DVD+R برای مردمی که تمایل به ضبط فیلمها و صداهای خود داشتند، امکانات ظریفی را تنظیم کرد.
تفاوت DVD-R و DVD+R در علت ۱- تفاوت در نوع بوک مار دو نوع دیسک و ۲- تفاوت در نوع چرخش دیسک هنگام کار بر میگردد .
دیسک های نوع DVD+R دارای تکنولوژی سرعت گردش زاویه‌ای هستند. بدین معنا که هنگام استفاده در کامپیوتر و یا دستگاههای پخش دی دی وی خانگی ، این نوع دیسک‌ها از ابتدای اجرا یا نمایش اطلاعات تا انتها با تنظیم نگه داشتن سرعت تبادل اطلاعات باعث می شوند تا موتور DVD ROM یا همون دستگاه سخت افزاری پخش DVD سرعتش رو به صورت آهسته کاهش می دهد .
اما در دیسک‌های DVD-R سرعت موتور ثابت و سرعت خواندن اطلاعات به صورت خطی زیاد می شود . به طور مثال در دیسک‌های DVD-R اگر قصد داشته باشید تا هنگام مشاهده یک فیلم به صورت مکرر ، فیلم را به جلو یا عقب ببرید موتور DVD Rom‌ مدام نیاز به تغییر سرعت داره که این امر سبب پایین آمدن عمر مفید موتور دستگاه خواهد شد .

تفاوت جالب دیگر در دیسکهای DVD+R نسبت به DVD-R در امکان خروج سریع دیسک‌های DVD-R است .

اگر هنگام رایت DVD دقت کرده باشید پس از رایت اطلاعات به میزان ۱۰۰٪ بلافاصله دیسک خارج نمی شود و دیسک عملی را با نام Finalize انجام می دهد که همین عمل گاه یکی دو دقیقه طول می کشد . دیسک های DVD+R دارای امکان خروج سریع دیسک هستند و می توان بدون اجرای این مرحله دیسک را خارج کرد و چون احتیاجی به عمل لیداوت ندارند عمل رایت بسیار سریعتر پایان می پذیرد .

مزیت دیگری که دیسک‌های DVD+R دارند امکان ضبط اطلاعات همزمان ر حالت فرمت دیسک است (که البته مربوط به دیسک‌هایی میشوند که قابلیت پاک شدن و ضبط مجدد اطلاعات را دارند که با نام DVD RW شناخته می شوند(

در مورد نوع بوکمارک شدن دیسکها هم برای شناسایی DVD-R ها روش دیتا بیسی که خیلی قدیمیه استفاده میشه و سرعت مطمئنه رو نمیشه براحتی حدس زد ولی در نوع DVD+R خیلی راحت این عمل انجام می پذیرد .

علاوه بر آنکه دیسک های DVD+R با تمامی دستگا‌ه‌های پخش سازگاری کامل دارند . پس اگر دنبال یک دیسک دی وی دی میگردید که بدون مشکل در تمامی دستگا‌ه‌های پخش قابل اجرا باشد نوع DVD+R‌ را انتخاب کنید

 
     
     
 
   منبع:   مجله فناوری روز
 
 
 
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٠/٠٩/٠١ تعداد بازدیـد : ١۵٧٨ نسخه چاپی
 
 
طبقه بندی موضوعی    
بهداشت و سلامت    
تجارت و اقتصاد    
فرهنگ و هنر    
فناوری اطلاعات    
مدیریت شهری    
معلومات عمومی    
ورزش و سرگرمی    
 
 
 
 
 
© 2005 - 2021  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٢ کاربران آنلاین :
۱۵۳,۵۲۶ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
مرکز اطلاعات مدیریت شهری
سایت مرجع مدیریت شهری
موسسه فرهنگی تبیان
موسسه فرهنگی راسخون
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
پایگاه اطلاع رسانی
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو مجلات
آرشیـو مدیریت شهری
آرشیـو مجله فناوری
آرشیو مجله بهداشت
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان