سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰   |   Tue June 22, 2021  
   
 
 آرشیو  |  جستجو         
         صفحه اصلی   |
     پربازدیدترین ها
مجله بهداشت و سلامت - سال هفتم- شماره 37
مجله بهداشت و سلامت - سال ششم- شماره 36
مجله مدیریت شهری - سال هفتم- شماره 2
ورزش و سرگرمی - سال هفتم- شماره36
معلومات عمومي - سال هفتم - شماره 2
مجله بهداشت و سلامت - سال هفتم- شماره 39
مجله مدیریت شهری - سال هفتم- شماره 1
معلومات عمومی - سال هفتم- شماره 1
مجله فناوری اطلاعات - سال هفتم- شماره 32
مدیریت شهری - سال هفتم- شماره 3
     مدیریت شهری
مديريت شهري -  شماره 11
مدیریت شهری -  شماره 10
مديريت شهري -  شماره 9
مدیریت شهری -  شماره 8
مديريت شهري -  شماره 7
مدیریت شهری -  شماره 6
مدیریت شهری -  شماره 5
مدیریت شهری -  سال هشتم-شماره 4
مدیریت شهری -  سال هفتم- شماره 3
مجله مدیریت شهری -  سال هفتم- شماره 2
  بیشتر ...
     فناوری اطلاعات
فناوری اطلاعات -  شماره 34
فناوري اطلاعات -  شماره 33
مجله فناوری اطلاعات -  سال هفتم- شماره 32
مجله فناوری اطلاعات -  سال هفتم- شماره 31
مجله فناوری اطلاعات -  سال ششم- شماره 30
مجله فناوری اطلاعات -  سال ششم- شماره 29
مجله فناوری اطلاعات -  سال ششم- شماره 28
مجله فناوری اطلاعات -  سال پنجم- شماره 27
مجله فناوری اطلاعات -  سال پنجم- شماره 26
مجله فناوری اطلاعات -  سال چهارم- شماره 25
  بیشتر ...
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩١/٠١/٠١ تعداد بازدیـد : ١۴٧١ نسخه چاپی
 
 فناوری اطلاعات
 سال ششم- شماره ٢٩
 
 
 
مجله فناوری اطلاعات

 

عناوین

 

:: فناوری راهبردی در سال ۲۰۰۹

:: ۸ اتفاق بزرگ برای ۱۰ سال آینده IT

:: آر.اس.اس چیست؟

 

فناوری راهبردی در سال ۲۰۰۹

موسسه تحقیقاتی گارتنر، در آستانه سال ۲۰۰۹ میلادی، ۱۰ فناوری برتر را که برای بسیاری از سازمان‌ها و تشکیلات، اهمیت راهبردی دارد، معرفی کرده است. تحلیلگران گارتنر، عنوان فناوری راهبردی را به فناوری‌هایی اتلاق کرده‌اندکه در ۳ سال آینده، تاثیر بسزایی در کسب‌وکار‌ها و کار‌آفرینی خواهند داشت و فاکتور‌هایی که برای تاثیر‌گذاری آنها در نظر گرفته‌اند، شامل ایجاد تحول در صنعت فناوری اطلاعات و کسب‌وکار‌ها، نیاز آنها به سرمایه‌گذاری‌های کالان و همچنین به مخاطره افتادن کسب‌ و کار‌ها در صورت استفاده نکردن از آنها می‌‌شود.

این فناوری‌ها نقش اساسی و چشمگیری در برنامه‌ها، پروژه‌ها و ابتکار عمل سازمان‌ها ایفا خواهند کرد و از آنجا لقب راهبردی گرفته‌اند که می‌توانند بازار‌های وسیعی را در دست بگیرند و از همان ابتدا مزیت و منفعت‌های راهبردی برای صاحبان کسب‌وکار‌ها به ارمغان آورند.

دیوید کلیرلی، مدیر و تحلیلگر برجسته گارتنر می‌گوید: فناوری‌های راهبردی در اجرا، رشد و تغییر شکل ابتکارات کسب‌وکار سازمان‌ها تاثیرات سازنده‌ای خواهند داشت و شرکت‌ها باید به این فناوری‌ها به چشم فرصت‌های استثنایی برای توسعه سرویس‌ها و راهکار‌های تجاری نگاه کنند.

۱۰ فناوری برتر راهبردی که گارتنر معرفی کرده، به این شرح است:

۱) مجازی‌سازی (Virtualization)

بیش‌تر فناوری‌های روز، روی مجازی‌سازی سرور‌ها متمرکز شده‌اند. اما مجازی‌سازی در ذخیره‌سازی و ابزار مصرفی نیز در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته‌ است.

مجازی‌سازی، با حذف کپی‌های اطلاعات ذخیره شده روی ابزار و حفظ و نگهداری مجازی اطلاعات در سیستم‌های اصلی، می‌تواند تاثیر بسیاری در کاهش هزینه‌های مربوط به ابزار و رسانه‌های ذخیره‌سازی داشته باشد. تصاویر مجازی میزبانی شده، نتیجه تقریبا همسانی با PCهای مبتنی بر Blade ارایه می‌دهند اما به جای اینکه مادربورد در مرکز داده باشد، درون یک حباب از ماشین‌های مجازی قرار می‌گیرد. به طور کلی، باوجود برنامه‌های خریداری تجهیزات سخت‌افزاری در بسیاری از سازمان‌ها، تا سال ۲۰۱۰ قابلیت‌های دسکتاپ‌های مجازی میزبانی شده در کمی بیش از ۴۰ درصد سازمان‌ها پیاده‌سازی می‌شود.

۲) رایانش ابری (Cloud Computing)

رایانش ابری، مدلی از رایانش است که کاربرد‌های فناوری اطلاعات متنوعی را برای مشتریان و مصرف‌کنندگان ارایه می‌دهد. مشخصه‌های کلیدی رایانش ابری عبارتند ‌از:
- ارایه قابلیت‌ها و کاربرد‌ها به عنوان یک «سرویس»
- ارایه سرویس‌ها در یک مقیاس بزرگ‌تر و انعطاف‌پذیرتر
- استفاده از فناوری‌ها و تکنیک‌های اینترنت برای طراحی و ارایه سرویس‌های مختلف
- طراحی شدن برای ارایه خدمات به مشتریان خارجی
رایانش ابری برای شرکت‌های کوچک از نظر هزینه بسیار مقرون به صرفه بوده و برای شرکت‌های بزرگ‌تر نیز علاوه بر انعطاف‌ و مقیاس‌پذیری، موانع ورودی را کاهش داده و رشد شرکت‌ها را سریع‌تر می‌کند.
از آنجا که عملکرد فناوری اطلاعات بیش‌تر به سمت صنعتی شدن پیش می‌روند تا سفارشی شدن، انتظار می‌رود که رایانش ابری، امکانات بیش‌تری را در اختیار سازمان‌های بزرگ قرار دهد.
۳) گذر سرور‌ها از Blade
سرور‌ها نسبت به سرور‌های بلید که هم‌اکنون وجود دارند، در حال رشد و توسعه بوده و به زودی از آنها پیشی خواهند کرفت. انقلاب سرور‌ها در راستای نیاز روبه افزایش جهت ظرفیت ذخیره‌سازی شکل گرفته است. سازمانی که به دنبال منابع مختلفی نظیر حافظه باشد، باید به طور جداگانه حساب منابع‌اش را پیگیری کند و اگر با کمبودی مواجه است، آن را تامین کند. این امر، نیاز به صرف هزینه برای هر سه نوع منبع (حافظه، سخت‌افزار و
CPU) را مرتفع می‌کند و با ساده‌سازی فهرست سیستم‌ها، مراحل پیگیری و خرید اندازه‌ها و ترکیب‌های مختلف منابع را حذف می‌کند.
این نتیجه، بهره‌وری وسیع‌تر را در بر خواهد داشت زیرا میزان اتلاف منابع را کاهش می‌دهد.
۴) معماری مبتنی بر وب
اینترنت شاید بهترین مثال برای یک فضای وسیع خدمات رسانی، مقیاس‌پذیر و سریع‌الانتقال باشدکه در دنیای امروزی وجود دارد. اینترنت یک فضای انعطاف‌پذیر است زیرا پایه و اساس طراحی اصلی آن بر مبنای دسترسی به وب / اینترنت، ظهور و پیدایش فناوری‌های وب محور و استاندارد‌های مربوط به ارتقای این اصول شکل گرفته است. استفاده از مدل‌های وب محور برای ارایه راهکار‌های جهانی، کاملا نمی‌تواند رایانش کسب‌وکار‌ها را جهت دهی کند. اما گارتنر پیش‌بینی می‌کند که با تداوم انقلاب نگرش وب محور تا
۵ سال آینده می‌توان از این فناوری جهت ارایه راهکار‌های کسب‌وکار از هر نوع بهره برد.
۵) کاربرد‌های وبی هیبریدی
کسب‌وکار‌های امروزی، بیش‌تر روی کاربرد‌های وبی هیبریدی سرمایه‌گذاری می‌کنند که از سیستم‌های سرگرمی وب تا سیستم‌های تجاری جهت تقویت مدل‌های انتقال و مدیریت عملکرد‌ها را در بر می‌گیرد.
پیش‌بینی می‌شود که تا سال
۲۰۱۰، محصولات کاربرد‌های وبی هیبر‌یدی تجاری با تغییر و تحول عظیمی همراه باشد و معماران کاربرد‌ها و همچنین پیشگامان صنعت فناوری اطلاعات باید در این زمینه تحقیق بیش‌تر ‌کنند تا از امکانات بالقوه آن در کسب‌وکارهای‌شان بهره ببرند.
۶) شبکه‌های اجتماعی
نرم‌افزار‌های اجتماعی، دامنه گسترده‌ای از فناوری‌ها، نظیر شبکه‌سازی، همکاری، رسانه و اعتبار‌بخشی اجتماعی را دربر می‌گیرد.
سازمان‌ها باید بعد اجتماعی را به وب‌سایت‌ها و کاربرد‌ها مبتنی بر وب خود اضافه کنند و خیلی زود با پلات‌فورم‌های اجتماعی سازگار شوند. در صورتی که این سازگاری در مدت زمان طولانی انجام بگیرد، امکان شکست شرکت‌ها بالا می‌رود، زیرا تبلیغات و محتوا‌های آنها تنها از طریق پلات‌فورم‌های اجتماعی در سرتاسر جهان منتشر شده و مطرح می‌شوند.
۷) سیستم‌های تخصصی
ابزار‌های بسیاری برای انجام و اجرای اهداف فناوری اطلاعات به کار رفته، اما تنها بعضی از آنها توانسته‌اند موفق عمل کنند.
سیستم‌های ناهمکن یکی از سیستم‌های نوظهور در رایانش کارآمد است که نیاز‌های مربوط به حجم کاری طاقت‌فرسا را جهت دهی می‌کند و پیش‌بینی می‌شود که در نهایت بازار رایانش همه‌جانبه را در دست بگیرد.
سیستم‌های ناهمکن، به سیستم‌های تخصص یافته‌ای که برای یک هدف خاص طراحی شده‌اند نیز اتلاق می‌شود اما به طور کلی سیستم‌های ناهمکن به سرویس سروری گفته می‌شودکه به طور خودکار نرم‌افزاری را که برای اجرای عملکرد خاص خود نیاز دارد، نصب می‌کند.
۸) ارتباطات یکپارچه
تا
۵ سال آینده، تعداد وندور‌های ارتباطی که با یک سازمان خاص کار می‌کنند تا ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت. این تحول به دلیل افزایش قابلیت سرور‌های کاربردی و تغییر شکل عملکرد‌های ارتباطی به سرور‌های معمولی و سیستم‌های عامل اتفاق خواهد افتاد. براین اساس، بازار‌های محدود با فروشندگان محدود، همگرا شده و به یک صنعت ارتباطی یکپارچه دست می‌یابند.
۹) هوش تجاری
هوش تجاری (
BI)، که در مطالعات CIO گارتنر در سال ۲۰۰۸ به عنوان برترین فناوری‌ مطرح شد، تاثیر مهمی روی عملکرد تجاری شرکت‌ها خواهد داشت. هوش تجاری با ارایه تصمیمات هوشمند‌انه تر در هر سطحی از کسب‌وکار، راهبردی‌ترین فناوری در محل عملیاتی است.
BI به طور خاص راهبردی است، زیرا به طور مستقیم با مدیران تجاری و همچنین فعالان دانش‌مداری که در مراحل اجرا، توسعه و ایجاد تحول تجاری، ایده‌ها، تفکرات، راهکار‌ها و تصمیمات ارزنده‌ای ارایه می‌دهند، سرو کار دارد.
ابزار‌های هوش تجاری به این افراد امکان می‌دهد که سریع‌ترین و بهترین تصمیم را اتخاذ کنند که این امر در محیط تجاری امروزی کاری بسیاری دشوار و در عین حال ارزشمند است.
۱۰) فناوری سبز
تغییر شکل و حرکت فناوری‌ها به سمت محصولات کارامدتر، می‌تواند امکانات بیش‌تری را در زمینه ساخت تجهیزات کم مصرف‌تر و دوستدار محیط زیست در اختیار بگذارد. قانونگذاران امروزه شرکت‌های فناوری را به ساخت مراکز داده‌ای تشویق می‌کنند که علاوه بر مصرف کم انرژی، اثرات کربنی کمتری به جا بگذارند و کمتر به محیط زیست صدمه بزنند

 

۸ اتفاق بزرگ برای ۱۰ سال آینده IT

مرکز خبری InfoWorld در ۳۰ سال گذشته در جریان اتفاقات فراوانی در دنیای فناوری بوده است که این اتفاقات، از تولید کامپیوترهای شخصیگرفته تا روی کار آمدن برنامه های جاسوسی و ویروس ها و ابزارهایی نظیر گوشی iPhone را شامل می شود.
۱) پیروزی ابرها

پیش بینی این مرکز بر این اساس است که در یک دهه آتی، دنیای IT بر آن خواهد شد تا تمرکز اصلی خود را بر خدمات ینترنتی(Cloud) متمرکز کند. بر این اساس، حرکت به سمت پردازش در ابرها در پنج سال آینده آغاز خواهد شد. در حال حاضر برخی سرویس ها بر اساس این سیاست ها عرضه می شوند که از جمله آن ها می توان به EC۲ شرکت Amazon اشاره کرد. در نهایت ظهور «پردازش ابری»باعث خواهد شد که نیاز به پردازش در شرکت ها کاهش یابد.

۲) چرخه فناوری

تا سال ۲۰۱۸ میلادی رابط های کاربری انسان/ماشین در همه جا حاضر و موجود خواهند بود و مردم حین راه رفتن، با گوشی هایی که در گوش دارند و عینک های که به چشم دارند و به عنوان نمایشگرهای بزرگ و باکیفیت عمل می کند، نگاهی مبتنی بر ماشین را به دنیا پیدا خواهند کرد. کاربرانی که این روزها از گوشی iPhone استفاده می کنند، در آن زمان به سمت iBeltBuckle، iGlasses و iEarRings روی خواهند آورد.

۳) همه چیز کار می کند!

شما به منزل می روید تا با کامپیوتر خود کار مختصری را انجام دهید. زمانی که کامپیوتر را روشن می کنید، ظرف چند ثانیه آماده می شود. پست الکترونیکی شما به سرعت باز می شود و منتظر نمی مانید. در حقیقت، این سیستم عامل جدید برای اجرای برنامه ها از آیکون ساعت شنی استفاده نمی کند تا شما منتظر بمانید و این آیکون برای همیشه حذف شده است. در این جریان، هر کاری که شما قصد انجام آن را داشته باشید، کامپیوتر شما به سرعت و بدون معطلی انجام می دهد. این سیستم عامل جدید از هم اکنون Windows Sci-Fi نام گذاری شده، زیرا فقط می توانیم خواب ببینیم که یک چنین سیستم عامل کارآمدی روزی اختراع شود!
۴) هیچ چیز از نظرتان دور نمی ماند

در سال ۱۹۴۵ «وانوار بوش»(Vannevar Bush) شکل اولیه دستگاهی را در ذهن می پروراند که Memex نام داشت و می توانست همه اطلاعات را در طول زندگی یک فرد در خود ذخیره و آن ها را بازیابی کند. در طول ۳۰ سال آینده، پیشرفت در دنیای سیستم های هوشمند شناسایی صدا و تصویر که بر مبنای فناوری های اینترنتی(Cloud Computing) طراحی شده است، نسخه پیشرفته Memex را برای ما به ارمغان خواهد آورد. تصور کنید، شما می توانید بدون نگرانی در یک جلسه کاری مهم شرکت نکنید، اگر چیزهای مورد علاقه همسر خود را فراموش کردید دیگر نگران نخواهید بود، در هنگام مشاهده یک تبلیغ تلویزیونی یا یک بیلبورد، نیازی به یادداشت تفکرات و جرقه های ذهنی خود ندارید و... دستگاه های PDA در آینده قادر خواهند بود که به طور اتوماتیک کلیه وقایع و تجاربی را که درگیر آن هستید ضبط کرده و به فضایی در ابرهای کامپیوتری انتقال دهند که البته، همه قابل جستجو و بازیافت خواهند بود.
۵) برداشتن مهم ترین گام در دنیای گوشی های هوشمند

در دهه آتی تلفن های همراه هوشمند با سیستم های مبتنی بر اثرات متقابل صوتی، سیستم تشخیص تغییرات در چهره مخاطب، سیستم شناسایی موقعیت مخاطب، ارتباطات ویدیویی، ورودی های صوتی و نمایشگرهای چندلمسی به مهم ترین ابزار ارتباطی تبدیل خواهند شد. صفحه کلید این گوشی ها به صورت سخت افزاری و کامل وجود نخواهند داشت و صفحه کلید مجازی جایگزین آن ها خواهد شد. گوشی های هوشمند حافظه بالایی خواهند داشت و بر این اساس، پایان عمر لپ تاپ ها فرا خواهد رسید.
۶) کارخانه های بدون انسان

این روزها حجم تولیدات کارخانه ای آمریکا رو به افزایش است و به دنبال بروز مشکلات اقتصادی، تعداد کمتری کارمند استخدام می شود. اما در سال ۲۰۱۸ میلادی سیستم های اتوماسیون به صورت کامل وارد واحدهای کاری شده اند و در این جریان، تولید ناخالص ملی کشورها رشد قابل ملاحظه ای خواهد داشت و تعداد کمتری از افراد برای فعالیت ماهانه خود دستمزد دریافت می کنند. این جریان می تواند اختلالات اجتماعی فراوانی را به دنبال داشته باشد.

۷) سیستم های تشخیص تصویر

در آن زمان شما می توانید با تهیه یک عکس و وارد کردن آن به موتور جست وجوی اینترنتی، کلیه اطلاعات مربوط به آن را دریابید. در این جریان، شما پس از گرفتن عکس از یک گل، آن را به گوگل تحویل می دهید و غول جست وجوگرهای اینترنتی جهان کلی اطلاعات علمی و تخصصی را در مورد این گل در اختیار شما می گذارد. در این جریان کلیه خودروها، انسان ها، ساختمان ها و هرچه که می توانید از آن عکس برداری کنید، می توانند شناسایی شوند و اطلاعات مربوط به آن ها در اختیار شما قرار بگیرد.
۸) روی کار آمدن فناور ی های امنیتی شخصی

در طول ده سال آینده سیستم های دولتی برای زیرنظر گرفتن انسان ها و تعقیب آن ها به صورت دایم راه اندازی خواهند شد. برخی افراد برای امنیت بیشتر خود از کاشت فناوری LoJack استفاده می کنند. فناوری شناسایی صورت افراد که به سیستم های تشخیص ویدیویی متصل شده و در خیابان ها نصب شده است نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت. همچنین ممکن است که فناوری LoJack به همراه سیستم ضبط صدا روی گواهینامه رانندگی افراد نصب شود

 

آر.اس.اس چیست؟

آر.اس.اس (really simple syndication/rss) تشکیل ارتباط‌های بسیار ساده است.

آر.اس.اس فایلی با فرمت xml است که آخرین عناوین سایت های خبری، وبلاگ‌ها وسایت‌هایی از این دست را شامل می‌شود. با به روز شدن سایت، فایل آر.اس.اس به طور خودکار به روز می‌شود و به این ترتیب تازه‌ترین عناوین خبری، چکیده‌ای از هر گزارش یا خبر را می‌بینیم که در کنار آن پیوندی وجود دارد.

▪ مزایای آر.اس.اس

با rss می‌توان به راحتی و بدون نیاز به مشاهده روزانه سایت‌های مورد علاقه، از محتوا و به روز رسانی‌های آنها مطلع شد. وظیفه اصلی آر.اس.اس قابل دستیابی کردن اطلاعات و صرفه‌جویی است.بسیاری از وبلاگ‌ها، مجلات و سایت‌های خبری از جمله: رویترز، نیورک تایمز، BBC و Cnn در کنار بسیاری از امکانات، محتویات تازه خود را به صورت آر.اس.اس عرضه می‌کنند.

▪ مزیت دیگر

بدون مراجعه به سایت های مختلف می‌توانیم مطالب را به ترتیبی که خود مرتب کرده‌ایم ببینیم. سپس به‌طور انتخابی مطالبی را که می‌خواهیم کامل بخوانیم روی سایت اصلی ببینیم و بدون درگیر شدن در تمام مطالب جدید و قدیم سایت‌ها، برنامه‌خوان خبری آر.اس.اس مطالبی را که نخوانده‌ایم برایمان جدا کرده و ارایه می‌کند و لذا در وقت و هزینه در اینترنت صرفه جویی کرده‌ایم

 
     
     
 
   منبع:   مجله الکترونیکی ویستا
 
 
 
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩١/٠١/٠١ تعداد بازدیـد : ١۴٧١ نسخه چاپی
 
 
طبقه بندی موضوعی    
بهداشت و سلامت    
تجارت و اقتصاد    
فرهنگ و هنر    
فناوری اطلاعات    
مدیریت شهری    
معلومات عمومی    
ورزش و سرگرمی    
 
 
 
 
 
© 2005 - 2021  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
١٣ کاربران آنلاین :
۱۵۳,۵۳۷ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
مرکز اطلاعات مدیریت شهری
سایت مرجع مدیریت شهری
موسسه فرهنگی تبیان
موسسه فرهنگی راسخون
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
پایگاه اطلاع رسانی
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو مجلات
آرشیـو مدیریت شهری
آرشیـو مجله فناوری
آرشیو مجله بهداشت
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان