سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰   |   Tue June 22, 2021  
   
 
 آرشیو  |  جستجو         
         صفحه اصلی   |
     پربازدیدترین ها
مجله بهداشت و سلامت - سال هفتم- شماره 37
مجله بهداشت و سلامت - سال ششم- شماره 36
مجله مدیریت شهری - سال هفتم- شماره 2
ورزش و سرگرمی - سال هفتم- شماره36
معلومات عمومي - سال هفتم - شماره 2
مجله بهداشت و سلامت - سال هفتم- شماره 39
مجله مدیریت شهری - سال هفتم- شماره 1
معلومات عمومی - سال هفتم- شماره 1
مجله فناوری اطلاعات - سال هفتم- شماره 32
مدیریت شهری - سال هفتم- شماره 3
     مدیریت شهری
مديريت شهري -  شماره 11
مدیریت شهری -  شماره 10
مديريت شهري -  شماره 9
مدیریت شهری -  شماره 8
مديريت شهري -  شماره 7
مدیریت شهری -  شماره 6
مدیریت شهری -  شماره 5
مدیریت شهری -  سال هشتم-شماره 4
مدیریت شهری -  سال هفتم- شماره 3
مجله مدیریت شهری -  سال هفتم- شماره 2
  بیشتر ...
     فناوری اطلاعات
فناوری اطلاعات -  شماره 34
فناوري اطلاعات -  شماره 33
مجله فناوری اطلاعات -  سال هفتم- شماره 32
مجله فناوری اطلاعات -  سال هفتم- شماره 31
مجله فناوری اطلاعات -  سال ششم- شماره 30
مجله فناوری اطلاعات -  سال ششم- شماره 29
مجله فناوری اطلاعات -  سال ششم- شماره 28
مجله فناوری اطلاعات -  سال پنجم- شماره 27
مجله فناوری اطلاعات -  سال پنجم- شماره 26
مجله فناوری اطلاعات -  سال چهارم- شماره 25
  بیشتر ...
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩١/٠۶/١۵ تعداد بازدیـد : ١٠٠١ نسخه چاپی
 
 تجارت و اقتصاد
 سال ششم- شماره ٢۶
 
 
 
مجله تجارت و اقتصاد

 

عناوین

 

:: توسعه پایدار

:: خوشه‌ صنعتی

:: تاریخچه پول، از مبادله کالا تا پول کاغذی

:: نام آوران اقتصاد جهان

 

توسعه پایدار

توسعه پایدار یا Sustainable Development در حقیقت ایجاد تعادل میان توسعه و محیط زیست است.

در سال ١٩٨٠ برای نخستین بار نام توسعه پایدار در گزارش سازمان جهانی حفاظت از منابع طبیعی (IUCN) آمد. این سازمان در گزارش خود با نام استراتژی حفظ منابع طبیعی این واژه را برای توصیف وضعیتی به كار برد كه توسعه نه تنها برای طبیعت مضر نیست، بلكه به یاری آن هم می‌آید.

پایداری می‌تواند چهار جنبه داشته باشد: پایداری در منابع طبیعی، پایداری سیاسی، پایداری اجتماعی و پایداری اقتصادی.

در حقیقت توسعه پایدار تنها بر جنبه زیست محیطی اتفاقی تمركز ندارد بلكه به جنبه‌های اجتماعی و اقتصادی آن هم توجه می‌كند. توسعه پایدار محل تلاقی جامعه، اقتصاد و محیط زیست است.

یكی از مهمترین رویدادهای بین‌المللی كه در زمینه توسعه پایدار وجود دارد، نشست جهانی توسعه پایدار(WSSD) است. در این نشست توافق‌هایی در زمینه توسعه پایدار میان شركت‌كنندگان انجام شد.

كاهش تعداد افرادی كه دسترسی به آب ندارد به نصف تا سال ٢٠١۵ میلادی، به حداقل رساندن مواد شیمیایی كه بر سلامتی انسان و طبیعت اثرات مخرب می‌گذارند تا سال ٢٠٢٠ میلادی، نصف كردن سرعت كاهش ذخیره‌های دریایی و رساندن منابع دریایی به سطحی پایدار تا سال ٢٠١۵ میلادی، كاهش روند از بین رفتن تنوع طبیعی تا سال ٢٠١٠ میلادی، افزایش پایداری در استفاده از انرژی‌های تجدیدشونده و برنامه‌ریزی برای تدوین برنامه‌ای ١٠ ساله در مورد توسعه پایدار از اصلی‌ترین توافقات این نشست بود.

 

هرچند این روزها بسیاری از دولتمردان و فعالان زیست محیطی به دنبال رسیدن به توسعه پایدار هستند، اما برخی فعالان زیست محیطی این گزینه را برای حفظ محیط زیست كافی نمی‌دانند.

آنها معتقدند در با توجه به روند استفاده از منابع تمام شونده و از بین بردن منابع در جهان واژه "توسعه پایدار" مناسب نیست و باید از لفظ جایگزینی چون "پایداری توسعه" استفاده كرد تا این مفهوم در ذهن تداعی نشود كه قرار است منابع جدیدی تولید شود

 

خوشه‌ صنعتی

امروزه توسعه خوشه‌های صنعتی نقش محوری و بارزی در سیاست‌های اقتصادی و صنعتی بسیاری از كشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه ایفا می‌كند.اگر رویكردهای گذشته تمركز بیشتری بر اقتصاد كلان و همین‌طور بنگاه‌های بزرگ داشته‌اند‌، اینك كسب‌وكار كوچك و خرد احساس مسوولیت نسبت به افزایش قابلیت رقابت این واحدها‌، بهبود ارتباطات شبكه‌ای‌، تاكید بر حمایت‌های غیرمستقیم تركیب رقابت و همكاری به‌نظور تقویت یادگیری و نوآوری‌، ارتقای سطح همكاری واحدهای كوچك و بزرگ‌، تقویت مثلث همكاری خوشه‌ها، دولت و دانشگاه مورد تاكید و توجه بیشتری قرار می‌گیرد.بیش از یك دهه است كه توسعه صنعتی مبتنی بر خوشه‌ها به عنوان یك استراتژی نوین مورد توجه برنامه‌ریزان و سیاستگذاران كشورهای صنعتی و در حال توسعه قرارگرفته است. سازمان‌های بین‌المللی همچونUNIDO نیز طرح‌های متعددی را از طریق توسعه خوشه‌های صنعتی در كشورهای مختلف اجرا و حمایت كرده‌اند. در سال‌های اخیر بحث توجه به صنایع كوچك و متوسط و توسعه خوشه‌های صنعتی در داخل كشور نیز مورد توجه قرار گرفته است اما به‌نظر می‌رسد در سطح سیاستگذاری و پیاده‌سازی الگوی توسعه خوشه‌ای كشور همچنان نیازمند حركت‌های بنیادی و پایه‌ای است.

  • خوشه صنعتی چیست؟

خوشه صنعتی به مجموعه‌ای از واحدهای كسب وكار( enterprises ) اطلاق می‌شود كه در یك منطقه جغرافیایی و یك گرایش صنعتی متمركز شده و با همكاری و تكمیل فعالیت‌های یكدیگر به تولید و عرضه تعدادی كالا و خدمات می‌پردازند و از چالش‌ها و فرصت‌ها ی مشترك برخوردارند.عموما خوشه‌ها تعداد زیادی واحدهای اقتصادی خرد‌، كوچك و متوسط را در بر می‌گیرند كه از نظر جغرافیایی این واحدها می‌توانند در سطح روستا‌، شهر یا شهرستان پراكنده باشند.به این ترتیب مشخصه خوشه‌های صنعتی‌، تمركز جغرافیایی‌، همكاری در تكمیل فعالیت‌های یكدیگر‌، تولیدات و خدمات مشترك و همین طور چالش‌ها و فرصت‌های مشترك است.یك خوشه صنعتی نه فقط شامل واحدهای كسب‌وكار كه تولیدات یا خدمات مشخص خوشه را تولید و ارایه می‌كنند بلكه تامین‌كنندگان مواد اولیه‌، پیمانكاران فرعی‌، خریداران‌، صادركنندگان‌، تامین‌كنندگان ماشین‌آلات‌، نهادهای مختلف پشتیبان‌، مشاوران‌، خدمات عمومی‌، واحدهای مربوط به سیستم حمل‌ونقل و سایر تامین‌كنندگان كه تولید در خوشه را به صورت مستقیم و غیرمستقیم تسهیل می‌كنند را نیز در بر می‌گیرد.در كنار اینها‌، گروه‌های دیگری از فعالان مانند اتحادیه‌ها‌، گروه‌های همیار‌، تعاونی‌ها و NGO ‌ها كه ترغیب كننده كسب‌وكار بخش‌های مختلف خوشه هستند نیز قرار می‌گیرند. به مجموعه‌های اشاره شده ذی‌نفعان خوشه گفته می‌شود.

  • مواردی كه خوشه نیستند

یك خوشه به معنی بخش صنعتی است كه در سطح یك استان یا كشور گسترده شده باشد.به یك شهرك صنعتی كه در آن صنایع مختلف مستقر و محصولات متعدد و مختلفی تولید می‌شود یا گروه كوچكی از واحدهای اقتصادی كه در كنار هم جمع شده و در یك كسب‌وكار به صورت موردی مشاركت می‌كنند یا یك تعاونی كه به‌منظور تقویت همكاری بین واحدهای اقتصادی ایجاد می‌شود یا یك انجمن‌، اتحادیه یا كنسرسیوم خوشه اطلاق نمی‌شود. سیستم‌های پیمانكاری فرعی‌، شركت‌های مادر و شركت‌های بزرگ در بردارنده واحدهای متعدد و متفاوت نیز خوشه نیستند.

تقسیم‌بندی‌های مختلفی در مورد خوشه‌های صنعتی وجود دارد‌، از جمله می‌توان بر اساس نوع تولیدات یا خدماتی كه ارایه می‌دهند دسته‌بندی كرد‌، در یك تقسیم‌بندی دیگر خوشه‌ها را براساس پویایی‌، استقرار و پوشش جغرافیایی به خوشه‌های صنایع محلی كه فقط بازارهای محلی را پوشش می‌دهند اطلاق یا خوشه‌های وابسته به منابع طبیعی محلی كه فعالیتشان به منابع و نهادهای مناطق محل استقرا وابسته است و دسته دیگر خوشه‌هایی كه اساسا وابسته به محل استقرار خود از نظر محیط كسب‌وكار نیستند و به آن خوشه‌های تجاری شده اطلاق می‌شود، هستند

 

تاریخچه پول، از مبادله کالا تا پول کاغذی

در گذشته دیرین برای تداوم حیات، نیاز هر فرد با تلاش فردی (شکار- تولید و ...) تامین می‌شد، ولی با گذشت زمان هرگز به تولید شخصی قانع نبود و اگر در آن روز بشر نمی‌توانست با زور هرچه می‌خواهد به چنگ آورد، ناگزیر حاضر می‌شد از راه معاوضه جنس با جنس (معاوضه مستقیم کالا با کالا) نیازهای عادی زندگی را فراهم کرده و از این راه امرار معاش کند. در داد و ستدهای اولیه (قرن‌ها پیش از میلاد) معاوضه دو کالا با هم بدون تعیین ارزش و معیاری برای سنجش انجام می‌پذیرفت، تا آن که راه (مبادله غیرمستقیم کالا با کالا) را در پیش گرفت و همین انتخاب موجب پیدایش «پول» شد.

در جوامع نخستین، تحصیل انواع کالاهای تولید شده جهت مصرف صرفا از طریق تعویض و مبادله دو کالا امکان‌پذیر بود و این مبادله مشکلات بسیاری به همراه داشت از جمله: امکان تعیین ارزش کالا براساس قبول واحد معینی که مورد تایید طرفین معامله باشد نبود و همچنین یافتن طرفین مبادله دو کالا (گوسفند و گندم) که هر دو نیاز به کالاهای عرضه شده طرف دیگر داشته و آماده مبادله باشند چندان آسان نبود. بشر در ابتدا برای حل چنین مشکلاتی اشیا و یا کالاهایی را به عنوان واسطه مبادلات به جهت سهولت داد و ستد انتخاب کرد و انتخاب آن بستگی به نوع و فراوانی آن شیء یا کالای واسطه در آن محدوده یا شهر داشت، مثل صدف در سواحل دریا و گوسفند و گاو در نواحی کوهستانی و معتدل.

در همان زمان هم برای حفظ مقدار عددی مبادلات یا نتیجه معاملات از ریسمان‌های گره‌دار یا چوب‌خط بهره می‌جستند. گرچه با انتخاب کالاهای واسطه دو اشکال اساسی فوق ظاهرا حل شده بود، اما گاهی کالای واسطه نیز به علت غیرقابل تقسیم بودن مانع انجام معاملات کوچک می‌شد و یا به علت حجم زیاد و ارزش کم نقش اساسی را که ذخیره کالای واسطه تا زمان احتیاج به معامله باشد غیرممکن می‌ساخت و در بعضی مواقع نگهداری کالای واسطه به علت فسادپذیری امکان نداشت. تنوع تولید و لزوم رفع نیاز بشر از تولیدات مختلف در سیر گسترش اقتصاد کشورها موجب پیدایش دو کالای اقتصادی با ثبات ارزش نسبی که مورد قبول عامه باشد، شد و این دو کالای فلزی طلا و نقره بود.

پس از آن که فلزات قیمتی (طلا و نقره) کشف شد و مزایا و وجوه تمایز آنها نسبت به کالاهای دیگر به ویژه فلزاتی مثل آهن و مس و مفرغ شناخته شد، جایگزین وسایل مبادلاتی قبلی که فاقد خصوصیات فیزیکی طلا و نقره (وفور تولید بودند) شدند و به عنوان «پول» مورد استفاده قرار گرفتند. با گذشت زمان مسوولان امور در جوامع مختلف برای رونق دادوستد و توسعه تجارت نسبت به ضرب سکه‌های طلا و نقره اقدام کردند. برای انجام این کار، شمش‌های طلا و نقره را به سکه‌های کوچک و متنوع تبدیل و سپس آنها را به مهر خود ممهور و در قلمرو جغرافیایی خویش رایج ساختند. اولین سکه‌ای که در ایران رواج یافت، در زمان داریوش اول (‌٥١٦ ق.م) ضرب شد و نام آن دریک بود.

هرودوت در مورد ضرب سکه دریک می‌گوید: «او شاهی بود که از خود یادبودی گذارد که هرگز هیچ شاهی از خود باقی نگذاشته بود» و سکه دیگری که رواج داشت «شکل» بود به وزن ‌٥/٦ گرم نقره. همزمان با نقشی که پول فلزی در بازارهای مختلف مبادلات و معاملات پیدا کرد کار دادوستد و تجارت را توسعه بخشید و موجب گسترش حرفه صرافی شد. صاحبان این حرف واسطه عملیات پولی بین تجار در داخل و خارج از کشور بودند که عملکردشان مقدمه نشر پول کاغذی و تشکیل بانک‌های امروزی شد. نشر پول کاغذی در دوران پیشین به صور مختلف وجود داشته که در زمان‌ها و مکان‌های گوناگون دارای نقش و وظایف محدود و خاصی بوده است. مثلا در روم قبل از میلاد، صراف‌ها اسناد کاغذی (دست نوشته‌هایی) در اختیار مشتریان خود می‌گذاردند یا به اشخاصی که مسکوکات (فلزات قیمتی) خود را پیش آنها به امانت می‌گذاشتند، سندی به عنوان «قبض رسید» می‌دادند.

این اسناد که به همین عنوان «قبض رسید» معروف بودند، به اعتبار صراف صادرکننده در بازار دست به دست می‌گشتند و عملا وظایف پول مسکوک و رایج آن زمان را انجام می‌دادند. این رویه پایه‌گذار سیستم پول کاغذی به اسکناس شد که از بدو انتشار رابطه ثابتی بین ارزش اسکناس معاملاتی با طلا و نقره برقرار ساخت و قانونمند شد و از قرن نوزدهم، در چارچوب مقررات و قوانین پولی و بانکی هر کشور و تحت عنوان پول قانونی، رایج و در اقتصاد و سرمایه‌داری متداول و مطرح شد. شاید اختراع پول یکی از کشفیات شگرف و بی‌نظیری باشد که بشر توانست مشکلات موجود در مبادله کالاها و خدمات را به کلی برطرف سازد

 

نام آوران اقتصاد جهان

آدام اسمیت

آدام اسمیت (١٧٢٣-١٧٩٠) Smith Adamاقتصاددان انگلیسی و یکی از بزرگترین اقتصاددانان کلاسیک بود.در چهارده سالگی وارد دانشگاه گلاسگو ( Glasgow) شد و تحصیل علوم گذشته و ریاضیات و فلسفه پرداخت. بعد از تمام شدن تحصیلات به عنوان استاد فلسفه اخلاق در دانشگاه گلاسگو به تدریس اشتغال ورزید.بعد از اقامت طولانی در فرانسه و آشنایی شخصی با نمایندگان مکتب فیزیوکرات ها ، به بررسی اقتصاد سیاسی مشغول شد و ده سال تمام جهت نوشتن کتاب مشهور خود به نام ثروت ملل زحمت کشید.سال انتشار این کتاب مصادف با سال اعلان استقلال امریکا ، یعنی سال ١٧٧۶ بود. روشن است که روابط اسمیت در پاریس با فیزیوکرات ها و همچنین مبارزان استقلال آمریکا چون توماس جفرسن ، در مطالب این کتاب بی تاثیر نبوده است.وی عقاید اقتصادی ( پتی ) ،( هیوم) و ( کنه) را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد و اقتصاد سیاسی را به مرز حل مسایل اجتماعی به صورت علمی آن زمان کشاند.او تنها کسی است که جنبه ی علمی به اقتصاد بخشیده است .در کتاب تحقیق درباره ی ماهیت و علل ثروت ملل که بطور خلاصه به ثروت ملل شهرت یافته است ، سعی دارد روشن نماید که چگونه ثروت ملتی افزایش می یابد و به طریق توزیع میگردد. بدیهی است همین مسئله امروز نیز یکی از مسایل حاد اقتصاد سیاسی به شمار می آید.نر این دانشمند که نفع شخصی منشا و اساس نفع اجتماعی است و تاکید درباره ی آن است، منجر به شعار هایی چون نظام ساده و آزاد گردیده است که از سال انتشار کتاب ثروت ملل ١٧٧۶ تا کنون توسط بسیاری از اقتصاددانان تکرار می شود.

کنیس ، کارل (١٨٩٨-١٨٢١) Karl Knies

اقتصاددان آلمان و استاد کرسی اقتصاد در دانشگاه هایدلبرگ بود.وی از نام آورترین نمایندگان مکتب تاریخی قدیم به شمار می رود.به اعتقاد کنیس نسان به صورت فردی رفتار میکند و رفتارهای او قابل تکرار نمی باشد و بدین ترتیب وابستگی آن ها قابل شناسایی نیستند.وی اصولی را پیشنهاد می کرد که زندگی اقتصادی ملت ها را به صورت تاریخی مورد شناسایی قرار می دهد

هیلده براند ، برنو (١٨١٢-١٨٧٨) Bruno Hildeberand

اقتصاددان آلمانی که در مسایل آماری و تجزیه و تحلیل داده های آن کار میکرد.وی وابسته به مکتب تاریخی قدیمی بود و یکی از اعضای برجسته آن به شمار می رفت.

آرتور اشییت هرف (١٩۵٧-١٨٧٣)             Arthur Spiethoff

اقتصاددان آلمانی و از دانشمندانی است که در تجزیه و تحلیل  ادوار اقتصادی نقش اساسی داشت. او به توسعهء ادواری سرمایه داری اعتقاد داشت و واضع تئوری ادوار اقتصادی بود.وی سعی میکرد که نظریات خود را با توجه به مکتب تاریخی اقتصادی بیان کند. از آثار مهم او می توان ( وضعیت تغییر پزیری اقتصاد) ، ( تئوری نظری و خالص اقتصاد ملی و مناسبلت آنها با یکدیگر) را نام برد

 
     
     
 
   منبع:   مجله اقتصادی
 
 
 
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩١/٠۶/١۵ تعداد بازدیـد : ١٠٠١ نسخه چاپی
 
 
طبقه بندی موضوعی    
بهداشت و سلامت    
تجارت و اقتصاد    
فرهنگ و هنر    
فناوری اطلاعات    
مدیریت شهری    
معلومات عمومی    
ورزش و سرگرمی    
 
 
 
 
 
© 2005 - 2021  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
١٢ کاربران آنلاین :
۱۵۳,۵۶۶ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
مرکز اطلاعات مدیریت شهری
سایت مرجع مدیریت شهری
موسسه فرهنگی تبیان
موسسه فرهنگی راسخون
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
پایگاه اطلاع رسانی
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو مجلات
آرشیـو مدیریت شهری
آرشیـو مجله فناوری
آرشیو مجله بهداشت
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان