سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰   |   Tue June 22, 2021  
   
 
 آرشیو  |  جستجو         
         صفحه اصلی   |
     پربازدیدترین ها
مجله بهداشت و سلامت - سال هفتم- شماره 37
مجله بهداشت و سلامت - سال ششم- شماره 36
مجله مدیریت شهری - سال هفتم- شماره 2
ورزش و سرگرمی - سال هفتم- شماره36
معلومات عمومي - سال هفتم - شماره 2
مجله بهداشت و سلامت - سال هفتم- شماره 39
مجله مدیریت شهری - سال هفتم- شماره 1
معلومات عمومی - سال هفتم- شماره 1
مجله فناوری اطلاعات - سال هفتم- شماره 32
مدیریت شهری - سال هفتم- شماره 3
     مدیریت شهری
مديريت شهري -  شماره 11
مدیریت شهری -  شماره 10
مديريت شهري -  شماره 9
مدیریت شهری -  شماره 8
مديريت شهري -  شماره 7
مدیریت شهری -  شماره 6
مدیریت شهری -  شماره 5
مدیریت شهری -  سال هشتم-شماره 4
مدیریت شهری -  سال هفتم- شماره 3
مجله مدیریت شهری -  سال هفتم- شماره 2
  بیشتر ...
     فناوری اطلاعات
فناوری اطلاعات -  شماره 34
فناوري اطلاعات -  شماره 33
مجله فناوری اطلاعات -  سال هفتم- شماره 32
مجله فناوری اطلاعات -  سال هفتم- شماره 31
مجله فناوری اطلاعات -  سال ششم- شماره 30
مجله فناوری اطلاعات -  سال ششم- شماره 29
مجله فناوری اطلاعات -  سال ششم- شماره 28
مجله فناوری اطلاعات -  سال پنجم- شماره 27
مجله فناوری اطلاعات -  سال پنجم- شماره 26
مجله فناوری اطلاعات -  سال چهارم- شماره 25
  بیشتر ...
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩١/١٢/٢٩ تعداد بازدیـد : ١٠٢٣ نسخه چاپی
 
 فرهنگ و هنر
 سال ششم- شماره ٣۴
 
 
 
مجله فرهنگ و هنر

 

عناوین

 

 

:: آموزش سبز کردن سبزه سفره هفت سین

:: نکات جادویی خانه داری

:: راهنمای کامل خانه تکانی

:: شستشوی پرده ها با آسانترین روش ها

:: خانه تکانی و تمیزکردن پنجره ها

:: چند نكته در مورد پخت برنج

 

 

 

آموزش سبز کردن سبزه سفره هفت سین

کاشت سبزه قبل از سال، نشانی از سبزینگی برای سال جدید است و بدون سبزه، بساط هفت سین صفایی ندارد. شاید خرید یک سبزه، بسیار راحت‌تر از سبز کردن آن باشد اما لذت سبز کردن سبزه نوروز به کمی زحمت می‌ارزد. برای کاشت سبزه از انواع مختلف بذر، مانند گندم، عدس، قره ماش، شاهی و تره‌تیزک می‌توان استفاده کرد. و اما روش کاشت سبزه :


برای سبز کردن گندم:

١٠ روز مانده به عید، یک لیوان گندم درون کاسه‌ای ریخته و به اندازه ۲ تا ۳ بند انگشت روی آن آب می‌ریزیم و تا ۲ روز صبر می‌کنیم و طی این مدت ۲ بار آب آن را عوض می‌کنیم. وقتی گندم‌ها شروع به جوانه زدن کردند، آب کاسه را خالی کرده و گندم‌ها را درون یک دستمال نخی می‌ریزیم. سعی کنید دستمال همیشه مرطوب بماند. وقتی گندم‌ها شروع به ریشه زدن کردند آن‌ها را به آرامی از درون دستمال خارج می‌کنیم. در ته ظرف مورد نظر، لایه‌ای از پنبه را پخش کرده و گندم ریشه زده را درون آن ریخته و پخش می‌کنیم. روی گندم‌ها را پارچه‌ای نخی انداخته و هر روز روی آن‌ها کمی آب اسپری می‌کنیم تا ساقه پیدا کند. وقتی ساقه نقره‌ای رنگ شد پارچه را از روی آن برداشته و ظرف را در زیر نور و جای خنک قرار داده، هر روز مقدار کمی آب در حدی که مرطوب بماند روی آن‌ها اسپری می‌کنیم.


برای سبز کردن شاهی روی کوزه:

روی یک کوزه یا سفال یک عدد جوراب زنانه می‌کشیم. برای اینکه تخم شاهی لعاب بیاندازد دو دقیقه آن را درون آب می‌ریزیم، سپس با انگشت یا دم قاشق تخم شاهی را از سمت پایین به بالا روی جوراب می کشیم و آن را درون یک سینی قرار داده و داخل آن آب می‌ریزیم و روزی سه بار این کار را انجام داده تا جوراب همیشه مرطوب بماند. پس از سه روز تخم‌شاهی‌ها جوانه می‌زنند و ریشه می‌بندند و طی یک هفته سبز می‌شوند. فقط مراقب باشید درون کوزه همیشه پر آب باشد و ظرف زیر آن هم هر روز خالی شود.


برای سبز کردن قره ماش:

دو لیوان قره ماش را درون کاسه‌ای ریخته و تا ۲ بند انگشت آب روی آن‌، آب می‌ریزیم. پس از ۴ روز ماش‌ها سفید می‌شوند، پس آن‌ها را درون دستمالی نخی می‌ریزیم. پس از سه روز که ماش‌ها جوانه زدند آن‌ها را درون ظرف مورد نظری که از قبل ته آن لایه‌ای از پنبه گذاشته‌ایم، می‌ریزیم و روی آن‌ها را با دستمال خیس می‌پوشانیم. پس از سه روز دستمال را از روی قره ‌ماش‌ها برمی‌داریم و در حدی که فقط مرطوب بمانند روی آن‌ها،‌ آب اسپری می‌کنیم و آن‌ها را در آفتاب قرارمی‌دهیم. طی ۲ هفته به شکل زیبایی رشد خواهند کرد و آماده خواهند شد تا سر سفره هفت‌سین قرار گیرند.


توجه :

 

- استفاده از ظروف سفالی و چینی نتیجه بهتری خواهد داشت تا ظروف پلاستیکی.
-
هر قدر قطر بستر کمتر باشد عمر سبزه بیشتر میشود.
-
آبی که در طی مراحل کشت سبزه عید استفاده می کنید آب ولرم باشد.
-
اگر در محیط گرم و خشک زندگی می کنید تا مرحله ای که جوانه ها هنوز به یک سانت نرسیده اند از پارچه مرطوب استفاده کنید

 

 

 

نکات جادویی خانه داری

 

طریقه تمیز کردن گلدان ها

برای تمیز کردن گلدانی که خاک آن را خالی کرده اید، ولی هنوز جرم دارد، لازمست آن را ابتدا با آب سرد بشویید و سپس محلول غلیظی از سرکه و نمک را داخل گلدان بریزید و مدتی صبر کنید، تا اینکه جرم ها از دیواره گلدان جدا شود.


طریقه تمیز کردن ظروف چینی

اگر می خواهید ظروف چینی شما تمیز و براق شود، آنها را داخل دیگی که پر از آب سرد و پودر لباسشویی است، قرار دهید و زیر دیگ را روشن کنید تا آب به جوش آید و چند دقیقه ای به همان حالت بجوشد.


طریقه تمیز کردن لکه های کهنه

لکه هایی را که از مدتها پیش بر روی رومیزی و یا لباس باقی مانده اند را با این محلول پاک کنید : دو تا قاشق غذا خوری پودر لباسشویی، سه قاشق غذا خوری سرکه و یک لیتر آب گرم را با هم مخلوط کرده و لکه را با آن بشویید.


پاک کردن آدامس از مبل

ابتدا باید توجه داشت این روش تنها مختص روکش‌های پارچه‌ای بوده و برای روکش‌های چرم مناسب نیست. برای پاک کردن آدامس از مبل و صندلی، چند قطعه یخ را درون کیسه فریزر ریخته و برای چند دقیقه آن را روی آدامس بگذارید تا به واسطه سرمای آن آدامس سفت شود. سپس با استفاده از چاقو، آدامس را از صندلی جدا کنید.


طریقه تمیز کردن لکه قیر

برای از بین لکه قیر روی پارچه، از بنزین و کره می توان استفاده کرد.


شستشوی گل های مصنوعی

برای نظافت گلهای مصنوعی از آب ولرم همراه با مخلوطی از مایع ظرفشویی استفاده کنید. بدینصورت که گلها را داخل این محلول درست شده قرار دهید و سپس با گذشت چند دقیقه مجددا با آب ولرم، شستشو دهید.


باران و آثار شوره کفش

اگر نشاسته ای از سفیدی یا شوره هایی روی کفش خود دیدید، مخلوط آب و سرکه که یکی از نتیجه بخش ترین محلولهای شیمیایی دست ساز است را آماده کنید و روی کفش بمالید. خواهید دید که هیچ اثری از شوره باقی نخواهد ماند.


داشتن یک شومینه تمیز

کسانی که در خانه شومینه دارند و از چوب و هیزم استفاده می کنند اگر می خواهند شومینه کمتر دوده بگیرد بر روی هیزم ها مقداری نمک بپاشید. با این روش می توانید در فاصله طولانی تری شومینه را تمیز نگه دارید.


طریقه تمیز کردن لکه ناشی از زنگ زدگی

اثر زنگ فلزات، به خصوص رگه های فلزی بر روی لباس را می توان با لیمو ترش از بین برد. لیمو ترش را از وسط به دونیم کنید و آن را روی لکه مورد نظر فشار دهید تا آب آن روی محل لک زدگی بریزد. سپس یک لایه نمک روی آن ریخته و لباس را در مقابل آفتاب آویزان کنید.


چرا مربا کپک می زند؟

یکی از دلایل کپک زدن مربا آنست که کاملاً پخته نشده است. اگر مربای شما کپک زده یک لایه از روی آن را با قاشق بردارید و بقیه مربا را دوباره بپزید. هنگام تهیه مربا سعی کنید از قاشق چوبی استفاده نمائید.


نگهداری از موز برای مدت طولانی

نگهداری موز برای مدت طولانی امکان پذیر نیست و این میوه در مدت زمان کوتاهی از بین می رود. برای اینکه مدت زمان بیشتری بتوانید این موز را نگهداری کنید باید آن را درون کاغذ آلومینیومی بپیچید و در یخچال بگذارید. به این ترتیب آن را برای زمان بیشتری حفظ خواهید کرد.


راه مناسب برای باز کردن یخ مواد منجمد شده

برای آب کردن یخ خوراکی منجمد شده، آنها را در یخچال بگذارید. این کار علاوه بر اینکه باعث می شود مواد غذایی با سرعت کمتری از حالت انجماد خارج شوند، در انرژی مصرفی توسط یخچال نیز صرفه جویی خواهد کرد.


تمیز كردن چتر

اگر چتر شما در اثر استفاده مکرر شوره زده و یا سفت شده، با این بخش همراه باشید. برای تمیز كردن چتر، از اسفنجی كه آغشته به آب و آمونیاك است استفاده می‌كنید و به تمام سطوح چتر می‌كشید، پس از خشك شدن بار دیگر اسفنج را در آب و سركه خیس كنید و به روی آن بكشید، سپس چتر را خشك كنید با این كار رنگ و لطافت اولیه خود را باز خواهد یافت.


نکاتی راجع به یخچال و فریزر

برای نگهداری و استفاده بهینه از یخچال و فریزر باید راه های زیر را به کار گیرید:

 

١. از قرار دادن یخچال و فریزر در مجاورت دستگاه های گرما زا مثل اجاق گاز، آب گرمکن، شوفاژ و نور مستقیم آفتاب خودداری کنید.
٢.
یخچال و فریزر باید حداقل بین ١۵ تا ٢٠ سانتی متر از دیوار فاصله داشته باشند تا هوا در فضای پشت آنها به خوبی گردش کند.
٣.
داخل یخچال را چند وقت یکبار با محلول جوش شیرین و آب پاک کنید.
۴.
مواد غذایی گرم را قبل از سرد شدن کامل در یخچال و فریزر قرار ندهید و از گذاشتن همزمان مقدار زیادی مواد غذایی در آن خودداری کنید.
۵.
اگر فریزر شما پر نیست بهتر است قبل از ساعت قطع برق آب را در ظرف های پلاستیکی بریزید تا یخ بزند بدین ترتیب فریزر خالی نمی ماند و دمای سرد خود را زود از دست نمی دهد.

جلوگیری از کپک زدن میوها در جا میوه ای یخچال
لابد برای شما هم پیش آمده که وقتی میوه ها را در قسمت جا میوه ای پایین یخچال قرار می دهید بعد از چند روز کم کم شروع به کپک زدن کرده و خراب می شوند. علت آن هم آبی است که بتدریج در جا میوه ای جمع می شود و نیز رطوبت دائمی یخچال. چنانچه یک قطعه اسفنج (چه طبیعی و چه مصنوعی) را در جامیوه ای قرار دهید رطوبت و آبها را جذب کرده و مانع کپک زدگی میشود. البته بهتر است که میوه ها را بعد از شستشو خشک کرده و در داخل نایلون نگهداری شوند.

نکته هایی برای تزئین منزل به سبک مدرن
مدرنیسم سبکی است که بیشتر به شیوه تفکر ارتباط دارد تا منزل آرایی. اما سبکی نیز به نام مدرنیسم در طراحی منزل به وجود آمده که طراحی ساده را توصیه می کند. هر وسیله بنا به کاربرد خود در خانه قرار داده می شود و وسایل زائد در این سبک جایی ندارد.

دیوارها : تا حد امکان باید گچکاریها را محو کرد. به همین منظور باید رنگ گچبری دیوار را به رنگ سفید درآوریم تا مشخص نباشد. از کاغذ دیواری نباید در سبک مدرن استفاده شود، برای تنوع می توانید به یکی از دیوارها آینه نصب کنید.

پنجره ها : برای داخل شدن حداکثر نور به داخل خانه، پنجره ها حتی الامکان باید ساده باشند. و پرده ای که به آنها نصب می شود، از جنس کتان ابریشمی یا حتی از کرکره های بسیار ظریف سفید رنگ باشد. در سبک مدرن، نور نقش مهمی ایفا می کند، به همین منظور با سفید کردن دیوارها و پرده ها خانه روشن تر به نظر می رسد.

کف : کف خانه حتی الامکان باید یکپارچه و بدون درز باشد. می توانید یا فرش بزرگ پهن کنید که کف را یکپارچه بپوشاند یا اینکه کف را سنگ یا سرامیک کنید و یک قالیچه ساده روی آن پهن کنید.

اسباب خانه : در سبک مدرن مسلماً باید از جنس چرم و چوب باشند و نباید از مبلهای بزرگ راحتی در خانه استفاده کرد. تعداد گیاهانی که در خانه قرار داده می شوند، نباید از یک یا دو عدد بیشتر شود. بلکه باید از گیاهان با طراوت استفاده شود. در سبک مدرن وسایل تزئینی بسیار کم در خانه به کار می روند و می توانند شامل نقاشیهای مدرن یا مجموعه های ظریف باشند.

دور نگه داشتن خانه از کپک
قرارگیری در معرض کپک‌ ممکن است به تحریک تنفس، چشم و پوستی منجر شود، یا واکنش‌های جدی‌تر ختم شود. این توصیه‌ها به شما کمک می‌کند که مانع از رشد کپک در خانه‌تان شوید:

رطوبت داخل خانه‌تان را در حد ۴٠ تا ۶٠ درصد حفظ کنید.
در هنگام مرطوب‌شدن بیش از حد هوا، از تهویه مطبوع یا رطوبت‌‌زدای هوا یا هر دوی آنها استفاده کنید.
ترتیبی دهید که خانه‌تان تهویه مناسبی داشته باشد، از جمله در صورت لزوم از هواکش استفاه کنید.
پیش از رنگ‌کردن اتاق، مواد مهارکننده کپک به آن اضافه کنید.
دستشویی و حمام را به طور مرتب با فراورده‌های پاک‌کننده طراحی‌شده برای از بین بردن کپک پاک کنید.
از پهن کردن زیرانداز در جاهای مرطوب مانند دستشویی یا زیرزمین اجتناب کنید.
به فوریت از هر زیراندازی یا روکشی که نم‌گرفته است، خودتان را خلاص کنید.


خانه را با رایحه‌های طبیعی معطر كنیم

بدون استفاده از اسپری‌های خوشبو‌كننده، با تركیب موادی كه خود تهیه می‌كنید خانه را معطر و پاكیزه و به رایحه دلخواه دست پیدا كنید. با توجه به نقش حس بویایی، تاثیری كه خانه تمیز و معطر در سلامت فكری و جسمی ما دارد بر كسی پوشیده نیست. طبیعت را دوست داشته باشیم و از مواد طبیعی برای این منظور استفاده كنیم.

با تركیب مساوی آب لیمو و آب و ریختن آن‌ها داخل یک اسپری تمیز و خالی‌، می توانید یك یا دو بار در هفته برای ایجاد رایحه‌ای خوش آن را در جاهای مختلف خانه ریخته یا هنگام آشپزی برای خلاص شدن از بوی غذایی كه حتی به نسوج پرده و فضای آشپزخانه نفوذ می‌كند، استفاده كنید.

روش دیگر استفاده از كمی دارچین، میخك، زنجبیل تازه و سبزی‌های معطر داخل كمی آب و حرارت دادن آن‌هاست. برای آن كه رایحه‌ای مطبوع داشته باشید، چند برگ نعنا نیز به ٨ پیمانه آب اضافه كنید، بعد از آن كه مخلوط كمی جوشید حرارت را كم كنید. می‌توانید روغن‌های خاصی به آن اضافه كرده یا به تنهایی استفاده کنید. برای معطر كردن فوری اتاق‌ها، گلوله‌های پنبه را داخل مخلوط وانیل یا اسانس دلخواه فرو ببرید. آن‌ها را داخل ظرفی زیبا قرار داده و در هر جایی كه دوست دارید، بگذارید.


آبیاری گیاهان آپارتمانی در هنگام سفر

هر سال هنگام تعطیلات و مسافرت‌ها، خانواده‌هایی که در فضای داخل خانه‌شان تعدادی گیاه آپارتمانی را پرورش می‌دهند، همواره دل نگران آبیاری آنها می‌شوند. برخی مسئولیت آبیاری را به همسایه یا فامیل خود می‌سپارند، ولی بعضی دیگر که چنین امکانی را ندارند، به هنگام برگشتن با گیاهانی پژمرده روبه‌رو می‌شوند در صورتی که می‌توانند با به کارگیری یکی از چند راهکار زیر با خیالی آسوده به سفر بروند:

-
گلدان‌ها را کف حمام یا آشپزخانه بچینید و سطلی حاوی آب را در کنار هر گلدان و در سطحی بالاتر از آن قرار دهید. پارچه‌ای نخی به اندازه یک متر یا بیشتر و به عرض حدود پنج سانتی متر آماده کنید و یک سر آن را از کنار گلدان به داخل خاک فرو کنید. سر دیگر را در سطل پر از آب قرار دهید. به این ترتیب دستمال پارچه‌ای همواره آب را به خود جذب می‌کند و آب کم کم به داخل خاک گلدان منتقل می‌شود.
‏- در داخل وان حمام یا در یک لگن بزرگ، کمی آب بریزید و چند آجر در کف آن و در داخل آب قرار دهید. سپس گلدان‌ها را بر روی آجرها بچینید. توجه داشته باشید، گلدان‌ها به طور مستقیم درون آب قرار نگیرند و در ضمن در کف هر یک از گلدان‌ها نیز حداقل چند سوراخ وجود داشته باشد.

‏- یک تکه حوله یا پتوی کوچک مستعمل را کف وان یا لگن بزرگ قرار دهید. داخل وان یا لگن را به ارتفاع دو تا سه سانتی متر آب بریزید. گلدان‌ها را روی حوله یا پتوی مرطوب قرار دهید، یا آن که نیمی از یک تکه حوله بزرگ را درون لگن یا سینی بزرگی قرار دهید و گلدان‌ها را روی آن بچینید. سر دیگر حوله را در داخل ظرف گود دیگری که با آب پر شده است بگذارید. توجه داشته باشید که ظرف دوم باید در سطحی بالاتر از ظرف اول قرار گیرد. در ضمن اندازه ظروف را با توجه به ابعاد گلدان‌ها و گیاه درونشان انتخاب کنید

 

 

 

راهنمای کامل خانه تکانی

 

پاک کردن لکّه از فرش

پیش از تمیز کردن فرش، حتماً خوب جارو بزنید تا گرد وغبار آن گرفته شود. با مقداری ماست لکه‌هایی را که تازه روی فرش به وجود آمده پاک کنید (مخصوصا لکه چای و نسکافه) برای این منظور ماست را روی سطح لکّه بریزید و با یک قاشق جمع کنید در صورت لزوم چندین بار این کار را تکرار کنید سپس با دستمال تمیز خوب خشک کنید.


لبه قالی

گرد وخاک لبه‌های قالی را با یک برس دستی نظافت پاک کنید و سپس جاروبرقی بکشید برای تمیز کردن این قسمت می‌توانید از مخلوط آب و پودر لباس‌شویی و یک فرچه نرم کمک بگیرید؛ اما مواظب باشید این مخلوط به فرش آسیب نرساند. سپس این قسمت را با دستمال خشک کنید و هنگام پهن کردن، زیر آن را کاغذ یا دستمال سفید قرار دهید تا نم فرش گرفته شود.


مایع تمیز کننده ی فرش

صابون لباسشویی و شامپوی فرش که قلیای کمی دارند شوینده‌های خوبی برای فرش هستند. اگر شامپو فرش در دسترس ندارید یک قاشق چای‌خوری نمک را در یک لیتر آب حل کنید. آن را خوب بزنید تا کف کند. کف را با یک گلوله تور که زیاد آب جذب نمی‌کند روی سطح فرش بمالید و با دستمال حوله‌ای خشک کنید.


از بین بردن جای وسایل سنگین از روی قالی

وسایل سنگین مثل پایه مبل معمولاً بر روی فرش جا می‌گذارند. توصیه می‌شود یک تکه یخ روی محل مورد نظر بگذارید و سپس با دستمال خشک روی رطوبت آن را بگیرید و پرزهای قالی را به حالت اول برگردانید.


پاک کردن سریع لکّه فرش

فراموش نکنید که اگر لکّه بر روی فرش بیش از یکی دو روز بماند ثابت می‌شود، پس توصیه می‌شود لکّه را هر چه زودتر با مواد پیشنهاد شده پاک کنید.


پاک کردن لکّه ادویه کاری از فرش

برای پاک کردن لکّه ادویه کاری، از کمی آب‌لیمو و آب استفاده کنید و سپس با دستمال خشک روی آن بکشید.


شفاف کردن رنگ قالی


ابتدا روی قالی مخلوط برگ‌های مرطوب تفاله چای و نمک بپاشید، سپس با جاروبرقی، جارو کنید تا رنگ قالی شفاف شود.

جلوگیری از جمع شدن قالی

فرش‌های ابریشم یا ماشینی خیس زود جمع می‌شود برای جلوگیری از جمع شدن قالی‌ها دور تا دور قالی را از زیر نوارهای چرمی بدوزید.


ضد عفونی و جلا دادن فرش

بعضی از میهمانان عادت دارند با کفش روی فرش‌های تمیز منزل شما بیایند. وای به روزی که شما فردی وسواسی باشید. چه می‌کنید؟ فرش را با شیلنگ آب می‌شویید؟ بهتر است بعد از جارو زدن فرش، دستمال بزرگ حوله‌ای را آغشته به آب و سرکه سفید کنید و آرام روی پرزهای قالی بکشید مقدار سرکه نباید زیاد باشد و گرنه به فرش آسیب می‌رساند.


شامپو فرش

اگر شامپو فرش در دسترس ندارید، وقت را تلف نکنید دو قاشق چایخوری نمک، یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را در یک لیتر آب حل کنید. آن را خوب هم بزنید تا کف آن را برای تمیز کردن فرش استفاده کنید. این شامپو برای خشکشویی کردن پالتو نیز مناسب است.


لکه شمع بر روی فرش، موکت و سطوح بافت دار

اگر تکه شمع داغی روی فرش افتاده، ابتدا با جسمی نوک تیز مانند چاقو و یا حتی ناخن، پارافین سرد و سخت شده را بردارید، سپس کاغذ مومی (روغنی) و یا دستمال حوله‌ای بزرگی را تا کرده و بر روی لکّه حاصل از پارافین قرار دهید. حال اتو را در درجه گرم تنظیم کرده و بر روی سطح کاغذ چندین بار حرکت دهید. حرارت ناشی از اتو، پارافین‌های باقی مانده در میان بافت‌ها را آب کرده و جذب کاغذ می‌کند.


پاک کردن لکّه‌های قدیمی از فرش

برای رفع لکّه‌های قدیمی بر جای مانده روی فرش که احتمالاً هنگام لک شدن متوجه آن نشده‌اید، مقداری کف خمیرریش روی محل لک بریزید. سپس محل را با پارچه‌‌ای مرطوب بمالید و بعد آن را با دستمال خشک تمیز کنید. محل لک را با پارچه ی تمیزی بپوشانید و جسم سنگینی مثل کتاب روی آن قرار دهید. هر گاه پارچه مرطوب شد، آن را عوض کنید تا پس از گذشت مدتی، رطوبت فرش از بین برود.


پاک کردن لکّه ی کاکائو، چسب و بستنی از فرش

برای رفع لکّه کاکائو، چسب و بستنی، ابتدا به آرامی اطراف محل مورد نظر را جمع کنید تا لکّه بیشتر پخش نشود. سپس یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را در یک فنجان آب حل کنید و این محلول را با پنبه یا دستمالی نرم و تمیز روی محل قرار دهید و بدون اینکه محل لکه را بمالید، به آرامی آن را تمیز کنید. چنانچه چند بار این عمل را تکرار کنید، اثر ماده ی ریخته شده به طور کامل از بین می‌رود. سپس محل مورد نظر را با دستمال مرطوب تمیز کنید.


پاک کردن لکّه‌های رنگی از فرش

برای پاک کردن لکّه‌های قهوه، چای و مواد رنگی نظیر آب انگور، ابتدا برای جلوگیری از نفوذ بیشتر ماده ریخته شده، با حوله کاغذی یا دستمال کاغذی به آرامی رطوبت محل مورد نظر را بگیرید. سپس مقداری آب معدنی روی آن بریزید و پس از چند دقیقه، محل را با دستمال پاک کنید. آن قدر این کار را تکرار کنید تا هیچ اثری از لکّه بر فرش بر جای نماند.


پاک کردن لکّه مواد چرب از فرش

 برای رفع لکّه مواد چرب از جمله مداد شمعی و موادی همچون قیر ابتدا مقداری حلال غیر چرب که زود خشک نمی‌شود بر مقداری پنبه مرطوب بریزید و آن را آرام روی لکّه قرار دهید. به این ترتیب، مقداری از ذرات جذب پنبه وحلّال روی آن می‌شود. این کار را آن‌قدر تکرار کنید تا تمام لکّه از بین برود. سپس محل را با پارچه مرطوب و تمیز پاک کنید

 

 

 

 

شستشوی پرده ها با آسانترین روش ها

بهترین راه برای شستن پرده هنگامی که پرده های خانه تان را برای خانه تکانی بهاره بیرون می آورید، پیش از خارج کردن گیره ها از آنها، ابتدا محل های قرار گیری گیره ها را بر روی نوار پرده با لاک ناخن علامت گذاری کنید. با این کار پس از شستشو می توانید به راحتی گیره ها را در محل های قبلی وصل کنید تا فرم پرده تان به هم نریزد.

پرده ها را پس از شستشو به صورت نمدار آویزان کنید. به این صورت چروک های موجود در پارچه هم زمان با خشک شدن آن صاف می شود و دیگر نیازی به اتوکشی به مدت طولانی نخواهد بود.

اگر پارچه نخی جدیدی برای پرده های خانه تان تهیه کرده اید و احتمال آب رفتن آنها وجود دارد، ابتدا پارچه را در محلول آب و نمک به میزان ۱ قاشق سر صاف نمک طعام در هر لیتر آب و به مدت ۲۴ الی۴۸ ساعت به صورت مچاله قرار دهید. پس از طی این مدت زمان، پارچه را آب کشی کرده و اتو بزنید. سپس شروع به دوختن پرده کنید. این کار برای پارچه هایی که احتمال رنگ دادن آنها وجود دارد نیز سبب تثبیت رنگ های موجود می شود. برای گردگیری پرده ها و زدودن گرد و خاک، در هر یک از جاروبرقی های خانگی، سری مخصوصی برای این منظور قرار داده شده است. با نصب آن بر روی میله جاروبرقی هر چند وقت یکبار پرده های خانه تان را گردگیری کنید.

 

 

 

 

خانه تکانی و تمیزکردن پنجره ها

 

 

درست است که تمیزکردن پنجره ها، کار دشواری است اما با استفاده از روش هایی که در این مطلب به نقل از "House Keeping" آمده است، می توان با تهیه ابزار و مواد شوینده مناسب و لازم، این کار را به راحتی انجام داد :

از تمیز کردن پنجره ها در روز آفتابی صرف نظر کنید زیرا بر اثر خشک شدن سریع، لکه برجا می ماند.
قسمت خارج پنجره را با شیلنگ آب بشویید تا تمامی کثیفی از بین برود.
پنجره های مشجر را نمی توانید به خوبی با لوازم شیشه پاک کن تمیز کنید، نیاز به صرف وقت بیشتر برای تمیزکردن دارد.
با استفاده از روزنامه یا پارچه پنبه ای پنجره ها را خشک کنید.
برای تمیزکردن پنجره ها، محلولی از سرکه سفید و آب ولرم تهیه کنید.
زمانی را برای تمیزکردن شیشه ها اختصاص دهید که پرانرژی هستید و خسته نمی باشید.
یک طرف پنجره را با حرکت افقی و طرف دیگر را با حرکت عمودی تمیز کنید تا لکه ها به خوبی مشخص شود.
خراش های ریز را با استفاده از خمیردندان از بین ببرید.
برای تمیزکردن گوشه های پنجره از مسواک دندان کمک بگیرید.
برای از بین بردن اثر زنگ زدگی، مقداری نمک را مستقیماً روی محل زنگ زده بپاشید. سپس آب یک عدد لیموترش را روی آن بریزید تا کاملاً خیس بخورد. پس از گذشت حدود سه دقیقه، محل مورد نظر را با یک عدد پوست لیمو تمیز کنید.

 

 

 

چند نكته در مورد پخت برنج

 

. برای اینكه برنج شما سفید شود می توانید چند قاشق ماست، داخل ظرف برنج در حال جوشیدن بریزید.
٢.
اگر برنج شما بیش از حد معمول جوش خورده بود. می توانید ٢-٣ قاشق غذا خوری آبلیمو به آن اضافه كنید تا برنج شما خراب نشود.


برای از بین بردن بوی سوختگی برنج:

١.
یك تكه نان روی برنج قرار دهید و موقع كشیدن، نان را بردارید.
٢.
یك عدد پیاز را پوست كنده و در داخل برنج فرو كنید پیاز بوی سوختگی را بخود می گیرد.


برای خوشمزه تر شدن شوید پلو:

برای اینكه شوید پلوی شما خوشمزه تر شود می توانید از ادویه مخصوص پلو كه سبزرنگ است و (در عطاری ها موجود می باشد) استفاده كنید بعد از آبكش كردن برنج كمی ادویه لابه لای برنج بپاشید.


اگر برنج شما بی نمك شد:

اگر بر اثر فراموشی برنجتان بی نمك شد اصلاً نگران نباشید، موقع كشیدن برنج مقدار مورد نیاز نمك را با مقدار بسیار كمی آب و روغن مخلوط كنید و روی برنج بریزید. با این كار بی نمكی برنج شما رفع می شود. هرگز نمك را مستقیم در روغن نریزید، زیرا نمك در روغن حل نمی شود.


اگر برنج شما شور شد:

اگر قبل از آب كش كردن برنج متوجه شدید، كه برنج شما شور شده است موقع آب كش كردن برنج آب بیشتری روی برنج داخل آبكش بریزید. اما اگر بعد از آب كش كردن برنج متوجه شوری آن شدید دیگر چاره ای برای برطرف كردن شوری آن ندارید. مگر اینكه خورش را بی نمك درست كنید.


آب برنج برای بچه ها:

وقتی می خواهید برنج را آبكش كنید یك لیوان از آب آن را بردارید و با یكی دو قاشق ماست مخلوط كنید. این آب برنج در صورتی كه شور نباشد برای بچه ها خیلی مفید است.


از بین بردن بوی نامطبوع برنج:

اگر به هر دلیلی برنج خشك شما بو گرفت برنج را روی یك سطح پهن كنید. البته باید حتماً در سایه باشد تا بوی نامطبوع برنج از بین برود. زیرا اگر برنج را جلوی نورآفتاب قرار دهید باعث خرد شدن برنج می شود و برنج حالت خود را از دست می دهد و وقتی آن را داخل آب جوش می ریزید از هم پاشیده می شود.


پخت برنج برای خانم های كارمند:

خانم هایی هستند كه بیرون از خانه كار می كنند و وقتی ظهر به خانه می آیند، فرصت پختن برنج را ندارند، و یا این كه دوست ندارند از شب قبل برنج آماده كنند. اینگونه افراد از این روش می توانند كمك بگیرند: صبح یا شب قبل برنج را آبكش كنند البته كمی آن را خشك بردارند، سپس ته دیگ برنج را آماده كرده و برنج را داخل قابلمه بریزند و قابلمه را داخل یخچال قرار دهند، ظهر برنج را كمی آب و روغن دهند و آن را دم كنند تا سالاد را آماده كنند برنج هم دم كشیده است

 
     
     
 
   منبع:   سایت سیمرغ
 
 
 
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩١/١٢/٢٩ تعداد بازدیـد : ١٠٢٣ نسخه چاپی
 
 
طبقه بندی موضوعی    
بهداشت و سلامت    
تجارت و اقتصاد    
فرهنگ و هنر    
فناوری اطلاعات    
مدیریت شهری    
معلومات عمومی    
ورزش و سرگرمی    
 
 
 
 
 
© 2005 - 2021  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٨ کاربران آنلاین :
۱۵۳,۵۳۲ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
مرکز اطلاعات مدیریت شهری
سایت مرجع مدیریت شهری
موسسه فرهنگی تبیان
موسسه فرهنگی راسخون
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
پایگاه اطلاع رسانی
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو مجلات
آرشیـو مدیریت شهری
آرشیـو مجله فناوری
آرشیو مجله بهداشت
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان