سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰   |   Tue June 22, 2021  
   
 
 آرشیو  |  جستجو         
         صفحه اصلی   |
     پربازدیدترین ها
مجله بهداشت و سلامت - سال هفتم- شماره 37
مجله بهداشت و سلامت - سال ششم- شماره 36
مجله مدیریت شهری - سال هفتم- شماره 2
ورزش و سرگرمی - سال هفتم- شماره36
معلومات عمومي - سال هفتم - شماره 2
مجله بهداشت و سلامت - سال هفتم- شماره 39
مجله مدیریت شهری - سال هفتم- شماره 1
معلومات عمومی - سال هفتم- شماره 1
مجله فناوری اطلاعات - سال هفتم- شماره 32
مدیریت شهری - سال هفتم- شماره 3
     مدیریت شهری
مديريت شهري -  شماره 11
مدیریت شهری -  شماره 10
مديريت شهري -  شماره 9
مدیریت شهری -  شماره 8
مديريت شهري -  شماره 7
مدیریت شهری -  شماره 6
مدیریت شهری -  شماره 5
مدیریت شهری -  سال هشتم-شماره 4
مدیریت شهری -  سال هفتم- شماره 3
مجله مدیریت شهری -  سال هفتم- شماره 2
  بیشتر ...
     فناوری اطلاعات
فناوری اطلاعات -  شماره 34
فناوري اطلاعات -  شماره 33
مجله فناوری اطلاعات -  سال هفتم- شماره 32
مجله فناوری اطلاعات -  سال هفتم- شماره 31
مجله فناوری اطلاعات -  سال ششم- شماره 30
مجله فناوری اطلاعات -  سال ششم- شماره 29
مجله فناوری اطلاعات -  سال ششم- شماره 28
مجله فناوری اطلاعات -  سال پنجم- شماره 27
مجله فناوری اطلاعات -  سال پنجم- شماره 26
مجله فناوری اطلاعات -  سال چهارم- شماره 25
  بیشتر ...
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۵/٠٣/١٨ تعداد بازدیـد : ۶٧٩ نسخه چاپی
 
 بهداشت و سلامت
 شماره ۴٩
 
 
 
بهداشت و سلامت

 

در این شماره می خوانید:

کمبود پروتئین موجب احساس مداوم گرسنگی

 

خواص سبزیها و میوههای بهاری

نکتههای سلامتی پوست

اتیسم یا در خود ماندگی

 

 کمبود پروتئین موجب احساس مداوم گرسنگی

پیروی از رژیمهای مختلف غذایی که هر کدام تمرکز روی استفاده از برخی غذاهای خاص دارند، ممکن است به مرور زمان بدن شما را با کمبود انواع ویتامینها و مواد معدنی رو به رو کند.

یکی از این کمبودها، کمبود پروتئین است که در بدن با عوارض مختلف خود را نشان میدهد. پروتئین از جمله مواد مغذی ضروری برای بدن محسوب می‌‌شود که در بافت‌‌ها، ماهیچه‌‌ها، تاندون‌‌ها و ارگان‌‌های بدن تجمع میکند. اگر شما جزء کسانی هستید که مقدار کافی پروتئین در رژیم غذایی خود ندارید، باید نسبت به برخی علائم هشداردهنده آگاه باشید.

احساس مداوم گرسنگی و ضعف: بدن شما به شما میگوید که به اندازه کافی تخممرغ، گوشت بدون چربی، آجیل، ماهی، لبنیات و سبزیجات غنی از پروتئین برای تأمین سوخت ماهیچهها و حفظ سلامت کلی مصرف نمیکنید. این در حالی است که به خصوص کسانی که از رژیم غذایی گیاه خواری پیروی میکنند، دچار فقدان انرژی در روز میشوند و گرسنگی ناشی از آن باعث میشود سراغ کربوهیدراتهای فراوری شده بروند. احساس خستگی و خالی شدن بدن از انرژی در این افراد یکی از علائم اولیه کمبود پروتئین در بدن بهشمار میرود.

از دست دادن عضلات: اگر شما از دریافت کافی پروتئین برای تأمین سوخت بافتهای بدنتان از طریق اسیدهای آمینه خودداری کنید. بدن شما چارهای جزو شکستن عضلات برای دریافت اسیدهای آمینه ندارد. در این هنگام ماهیچههای بدن شل میشوند و حالت طبیعی خود را از دست میدهند.

کاهش وزن: مطالعات نشان میدهد کاهش مصرف پروتئین منجر به از دست دادن وزن میشود. مصرف به اندازه پروتئین از آن جهت اهمیت دارد که اطمینان حاصل میشود شما در حال از دست دادن چربی و افزایش حجم عضلات هستید. غذاهای با میزان پروتئین بالا به افزایش سوخت و ساز بدن، هضم مواد غذایی، و سوزاندن چربی کمک میکنند ضمن این که به شما احساس سیری میدهند و اشتهای شما را برای غذا خوردن پی در پی کم میکنند.

از دست دادن موها: ارتباط ریزش مو با کمبود پروتئین شاید در ظاهر عجیب به نظر برسد ولی زمانی که با کمبود این ماده مواجه می‌‌شوید، بدن در حالت مقاومت و صرفه جویی قرار میگیرد و سعی میکند کمترین مقدار پروتئین را مصرف کند، بنابراین پروتئین زیادی را در ساخت مو و ناخن استفاده نمی‌‌کند؛ در نتیجه، موها و ناخنها حالت شکننده به خود می‌‌گیرند و لطافت و نرمی خود را از دست می‌‌دهند.

مدام بیمار شدن: پروتئین باعث فعال نگه داشتن سیستم ایمنی بدن میشود. وقتی پروتئین کافی در رژیم غذایی وجود نداشته باشد، پروتئین‌‌هایی که با باکتری‌‌ها و ویروسها مبارزه میکنند، از بین رفته و برای سوخت و ساز بدن مورد استفاده قرار می‌‌گیرند. در نتیجه ترمیم زخمها و جراحات بدن دشوارتر شده، مبارزه با عفونت‌‌ها با سختی انجام می‌‌شود.

تورم در دستها: وقتی بدن از رژیم غذایی پروتئین کافی دریافت نمیکند، برای جبران به سراغ منابع دیگر در بدن میرود که یکی از اینها، لایههای ماهیچهای است. بدون پروتئین، حفظ تعادل آب بدن به هم خورده و بدن آب را به شیوه نادرستی ذخیره میکند و منجر به ادم میشود؛ وضعیتی که در آن آب بیش از حد زیر پوست جمع میشود و دستها ورم میکنند چون بدن پروتئین را از بافتهای این ناحیه مصرف میکند.

خشک شدن پوست: کمبود پروتئین میتواند به خشک، شکسته و فلسی شدن، تغییر رنگ و ایجاد لکههایی شبیه به آفتاب سوختگی روی پوست منجر شود. آسیب دیدن پوست راه ابتلا به عفونتهای قارچی را باز میکند.

 

 خواص سبزیها و میوههای بهاری

زردآلو و گیلاس مؤثر در رفع مشکل بیخوابی

 کنگر فرنگی: تقریباً بدون چربی و سدیم، غنی از ویتامین ث، فولات، پتاسیم و به خصوص فیبر است. یک کنگر فرنگی تازه، تنها ٢۶ کالری دارد. سینارین موجود در این گیاه باعث تحریک ترشحات صفرا می‌‌شود، کبد را تمیز و اعمال آن را تنظیم میکند، در اختلالات کبدی نظیر یبوست‌‌های ناشی از عدم دفع صفرا، وجود صفرا در خون، ورم روده، زردی و افزایش کلسترول خون مؤثر است. این گیاه در درمان میگرن مؤثر است. همچنین افرادی که بدن آنها دچار خارش می‌‌شود نیز می‌‌توانند از عصاره این گیاه در درمان و برطرف کردن خارش استفاده کنند.

گیلاس: یکی از جواهرات طبیعت در فصل بهار است و یک فنجان از آن تنها ١٠٠ کالری دارد. گیلاس حاوی ویتامین ث، پتاسیم، فیبر و مواد گیاهی به خصوص آنتوسیانین برای مبارزه با بیماریها است. گیلاس حاوی ترکیبات پلی فنولیک فلونوئید است. این ترکیبات در بسیاری از میوه‌‌ها و سبزیجات رنگی یافت می‌‌شود و ویژگیهای آنتی اکسیدانی بالایی دارد. ملاتونین موجود در گیلاس، سیستم عصبی را آرام کرده و استرس و تحریکات عصبی را کاهش داده و به درمان وضعیت‌‌های بی‌‌خوابی و سردرد کمک شایانی می‌‌کند. گیلاس به صورت بالقوه میتواند همانند یک سپر در مقابل بیماریهای دردناک مزمن همانند التهاب مفاصل و دیگر بیماریهای عضلانی عمل کند.

زردآلو: حاوی بتاکاروتن، یک آنتی اکسیدان قوی است که منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن میشود. این میوه سرشار از ویتامین ث، فیبر و پتاسیم است. مواد مغذی موجود در این میوه از چشمها و قلب محافظت میکند. لیکوپن موجود در زردآلود منجر به کاهش سطح کلسترول بد میشود. زردآلوی رسیده به علت دارا بودن ویتامینهای گروه ب برای درمان بیماریهای روانی، بیخوابی، خستگی شدید، گیجی و فراموشی مفید است.

 

 
نکتههای سلامتی پوست

-از خستگی زیاد، کمخوابی، استرس و عصبانیت بپرهیزیم.

-از اخم کردن، انداختن چین و چروک و کشیدن پوست صورت خودداری کنیم.

-هنگام حرف زدن و فکر کردن به عضلات صورت فشار نیاوریم.

-اگر هنگام نگرانی، هیجان، تفکر و ... عضلات چهره را به شکل خاصی تغییر داده‏ایم، به محض آن که متوجه شدیم، وضع عادی به صورت خود بدهیم.

-آشامیدن ٨-۵ لیوان آب در طول روز باعث شفاف شدن پوست شده، سموم را از بدن دفع می‏کند.

-از مواد غذایی سرشار از ویتامین، غذاهای کم چرب و تازه، میوه، سبزی و لبنیات استفاده کنیم.

-افزایش و کاهش متناوب وزن، اثر نامطلوبی بر پوست خواهد داشت، بنابراین مراقب وزن خود باشیم.

-از لوازم آرایشی به دلیل اختلال در فعالیتهای طبیعی پوست کمتر استفاده کنیم.

-اشعه ماوراء بنفش نور خورشید، مؤثرترین عامل در ایجاد پیری و لک‏های پوستی است.

-هرگز بدون استفاده از کرم‏های ضد آفتاب متناسب با نوع پوست خود و با ( SPF ضریب محافظت در برابر آفتاب) بالای ١۵ در معرض تابش نور آفتاب قرار نگیریم، زیرا باعث ایجاد مشکلات پوستی از جمله خشکی پوست، سوختگی و سرطان پوست می‏شود.

-هر نوع ضدآفتاب با هر ضریب محافظت در برابر آفتاب، بیشتر از سه ساعت روی پوست مؤثر نیست و باید بعد از ٣ ساعت مجدداً استفاده کنیم.

-بیشترین مقدار اشعه خورشید در فاصله زمانی ١٠ صبح تا ٣ بعدازظهر به زمین می‏رسد. بهتر است در این فاصله زمانی از قرار گرفتن مستقیم در برابر اشعه آفتاب خودداری کنیم.

-برای حفاظت کامل پوست در برابر تشعشات مضر نور خورشید، علاوه بر مصرف کرمهای ضد آفتاب از پوشش‏هایی مانند کلاه، لباسهای آستین دار و دستکش استفاده کنیم.

-در صورت داشتن پوستی چرب، هرگز بدون مشورت با پزشک یا متخصص پوست از هر صابونی برای شستن صورت خود استفاده نکنیم، زیرا صابون‏هایی که مواد قلیایی بالایی دارند می‏توانند سبب آسیب شدید پوستی شوند.

-گرد و غبار و دودی را که در پایان روز روی پوست می‏نشیند هر شب با کمک مواد پاک کننده کاملاً تمیز کنیم و سپس کرم مرطوب کننده مصرف نماییم.

-در صورت بروز هرگونه تغییر در شکل و قوام پوست و خال‏های پوستی، بلافاصله به متخصص پوست مراجعه کنیم.

-بعد از سن ٣٠ سالگی، برای جلوگیری از پیدایش تغییرات سنی غیرقابل برگشت، حتماً از کرم‏های مناسب و حافظ قوام پوست صورت و دور چشم و لب استفاده کنیم.

-بعد از تعریق و انجام فعالیتهای ورزشی حتماً استحمام کنیم، تا چربی، مواد سمی و دفعی ناشی از تعریق پوست شسته شوند و سپس از یک مرطوب کننده مناسب برای بازگرداندن رطوبت به پوست استفاده کنیم.

-در صورت داشتن پوست خشک، بهتر است از کرم‏های چرب کننده نیز استفاده نماییم.

-در صورت حساسیت وخارش پوست به دنبال مصرف محصولات آرایشی بهداشتی، مصرف آن را متوقف نماییم و از محصول ملایم‏تری (با توصیه پزشک) استفاه کنیم.

-هرگز بدون شستن آرایش صورت به رختخواب نرویم، زیرا خوابیدن با صورت آرایش کرده، علاوه بر فشار بر پوست و پیری زودرس سبب پف آلود نمودن پوست صورت در صبح روز بعد نیز می‏شود.

-برای انجام اعمال جراحی و زیبایی، به پزشک متخصص مراجعه کنیم و از مراجعه به افراد غیر متخصص بپرهیزیم.

 

 
اتیسم یا در خود ماندگی

در خودماندگی (اتیسم) بیماری نیست بلکه یک اختلال نافذ رشدی در عملکرد مغز میباشد  که ناتواناییهایی در زمینههای مختلف از قبیل مهارتهای ارتباط اجتماعی، مهارتهای حرکتی درشت و ظریف و حتی گاهی مهارتهای ذهنی ایجاد میکند و فرد میتواند دارای  یک اتیسم خفیف یا خیلی شدید باشد.

سن شروع :

سن شروع آن را تا قبل از ٣٠ ماهگی (قبل از ٣سالگی) میدانند اما در سن ۴ تا ٨ ماهگی به علت وجود برخی از اختلالات رفتاری قابل تشخیص میباشد.

میزان شیوع:

در خود ماندگی بر اساس ملاک به کار رفته در حدود ٣ تا ۶ نفر که از هر ١٠٠٠ نفر را تحت تأثیر قرار میدهد  (بعضی منابع ١ به ١۶۶ تولد را ذکر میکنند). مردان ۴ برابر بیشتر از زنان مبتلا میگردند. به نظر میرسد که اتیسم در بعضی خانوادهها بیشتر دیده میشود، اما قابل سرایت نیست.

علل اتیسم

در این زمینه اختلاف نظرهای زیادی در بین متخصصین و غیر متخصصین وجود دارد. در مقالات نظرات مختلفی در این باره از قبیل مسائل ژنتیکی، وجود سم، آلرژیهای غذایی، والدین نامناسب، عدم رشد مغز، نقائص سیستم ایمنی و سوء تغذیه آمده است.

با وجود   اختلاف نظرها، بیشتر متخصصان توافق دارند که در اتیسم یک ساختار و عملکرد مغزی متفاوت وجود دارد که به دلیل ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی بروز میکند. تاکنون هیچکس قادر به تشخیص دقیق ژن و عوامل خارجی مسؤول در خودماندگی نبوده است.

رابطه اتیسم با ضریب هوشی:

۶٠ درصد آنان ضریب هوشی زیر ۵٠، ٢٠ درصد ضریب هوشی بین ۵٠ تا ٧٠ و ٢٠ درصد باقی مانده ضریب هوشی بالای ٧٠ درصد دارند.

برخی ازعلائم و ویژگیهای اتیسم:

١-در برخی از آنان دندان قروچه شدید مشاهده میشود.

٢- مشكلات شدید تكلمی دارندو در بیان نیازهای خود دچار مشكل هستند و به جای استفاده از كلمات از اَداها و اشاره استفاده میكنند.

۳- تكرار كلمات، خنده نابجا، گریه بیمورد، نشان دادن استرس و نگرانی بیعلت.

۴- ترجیح میدهند كه تنها باشند.

۵- پرخاشگری

۶- به سختی با دیگران رابطه برقرار میكنند.

۷- دوست ندارند كه كسی را بغل كنند و یا اینكه كسی آنها را بغل كند.

۸- تماس چشمی ندارند و یا اینكه بسیار كم است.

۹- با روشهای معمول آموزشی نمیتوانند چیزی بیاموزند.

۱۰-. اصرار بر یكنواختی و مقاومت در برابر تغییرات دارند.

۱۱- اشیای در حال چرخش را دوست دارند و خود نیز سعی میكنند اشیای را به حالت چرخش در بیاورند.

۱۲- دلبستگی غیر عادی به بعضی از اشیا پیدا میكنند.

۱۳- از نظر احساس درد حساسیت بالاتر و یا پائینتری نسبت به افراد عادی دارند.

۱۴- ظاهراً از چیزی نمیترسند.

۱۵- از نظر فعالیتهای فیزیكی، فعالیت زیادتر و یا كمتری نسبت به كودكان سالم دارند.

۱۶- حركات بدنی آنها به صورت نرم و عادی نیست.

۱۷- اگرچه آزمایشات شنوایی بر روی آنها سالم بودن شنوایی آنها را ثابت میكند اما در برابر نام خود و دستورات كلامی خود را بیتفاوت نشان میدهند.

١٨- توجه بیش از حد انحصاری دارند.

١٩- عدم انعطافپذیری از خود نشان میدهند.

٢٠- بازیهای غیر عادی انجام میدهند.

درمان اختلالات طیف اتیسم

متأسفانه، هیچ درمان قطعی برای درمان اتیسم وجود ندارد. برخلاف بیشتر بیماریها، بندرت علت اتیسم شناسایی میشود. از سوی دیگر، هر فرد مبتلا به اتیسم علائم مختلف جسمانی، هیجانی، رفتاری و اجتماعی را از خود بروز میدهد. با وجود چنین شرایطی که علاج قطعی برای این اختلال وجود ندارد اما گزینههای زیادی وجود دارد از جمله روشهای درمانی– توانبخشی که شامل مواد زیر میباشد:

دارو درمانی، رفتار درمانی، گفتار درمانی، كار درمانی، آموزش تربیت شنیداری، آموزش یكپارچگی حسی

«لازم به ذکر است که برای  بهبود ارتباط در افراد اتیسم، بهترین درمان آن است که آموزش را در سالهای پیش از دبستان در حد توانایی فرد که شامل ارتباط و رفتار است شروع کنیم.»(سعید مرادی)

 

 
     
     
 
   منبع:   هگمتانه
 
 
 
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۵/٠٣/١٨ تعداد بازدیـد : ۶٧٩ نسخه چاپی
 
 
طبقه بندی موضوعی    
بهداشت و سلامت    
تجارت و اقتصاد    
فرهنگ و هنر    
فناوری اطلاعات    
مدیریت شهری    
معلومات عمومی    
ورزش و سرگرمی    
 
 
 
 
 
© 2005 - 2021  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
١ کاربران آنلاین :
۱۵۳,۵۵۶ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
مرکز اطلاعات مدیریت شهری
سایت مرجع مدیریت شهری
موسسه فرهنگی تبیان
موسسه فرهنگی راسخون
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
پایگاه اطلاع رسانی
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو مجلات
آرشیـو مدیریت شهری
آرشیـو مجله فناوری
آرشیو مجله بهداشت
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان