سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰   |   Tue June 22, 2021  
   
 
 آرشیو  |  جستجو         
         صفحه اصلی   |
     پربازدیدترین ها
مجله بهداشت و سلامت - سال هفتم- شماره 37
مجله بهداشت و سلامت - سال ششم- شماره 36
مجله مدیریت شهری - سال هفتم- شماره 2
ورزش و سرگرمی - سال هفتم- شماره36
معلومات عمومي - سال هفتم - شماره 2
مجله بهداشت و سلامت - سال هفتم- شماره 39
مجله مدیریت شهری - سال هفتم- شماره 1
معلومات عمومی - سال هفتم- شماره 1
مجله فناوری اطلاعات - سال هفتم- شماره 32
مدیریت شهری - سال هفتم- شماره 3
     مدیریت شهری
مديريت شهري -  شماره 11
مدیریت شهری -  شماره 10
مديريت شهري -  شماره 9
مدیریت شهری -  شماره 8
مديريت شهري -  شماره 7
مدیریت شهری -  شماره 6
مدیریت شهری -  شماره 5
مدیریت شهری -  سال هشتم-شماره 4
مدیریت شهری -  سال هفتم- شماره 3
مجله مدیریت شهری -  سال هفتم- شماره 2
  بیشتر ...
     فناوری اطلاعات
فناوری اطلاعات -  شماره 34
فناوري اطلاعات -  شماره 33
مجله فناوری اطلاعات -  سال هفتم- شماره 32
مجله فناوری اطلاعات -  سال هفتم- شماره 31
مجله فناوری اطلاعات -  سال ششم- شماره 30
مجله فناوری اطلاعات -  سال ششم- شماره 29
مجله فناوری اطلاعات -  سال ششم- شماره 28
مجله فناوری اطلاعات -  سال پنجم- شماره 27
مجله فناوری اطلاعات -  سال پنجم- شماره 26
مجله فناوری اطلاعات -  سال چهارم- شماره 25
  بیشتر ...
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۵/٠۶/٠١ تعداد بازدیـد : ٨۶٩ نسخه چاپی
 
 فرهنگ و هنر
 شماره ٣۶
 
 
 
فرهنگ و هنر

 

در این شماره می خوانید:

" به سادگي، شهروند نمونه باشيد

" آداب شهروندي چيست؟

" كودكان را با طبيعت دوست كنيم

" هشت قانون كليدي در آداب معاشرت

 

به سادگي، شهروند نمونه باشيد

وقتي بين غريبهها شهر خودمان را تحويل ميگيريم، وقتي در بين مردم شهرهاي ديگر دوست داريم از شهر ما به نيكي ياد شود و...، يعني عاطفه شهروندي داريم. اما شهروندي بيش از يك عاطفه است. شهروندي آدابي هم دارد.

*آداب شهروندي چه سودي براي ما دارد؟

شايد اينطور به نظر بيايد كه رعايت آداب شهروندي كاري است كه تنها جنبه اخلاقي دارد و سودي را شامل ما نخواهد كرد اما اصلاً اينطور نيست وقتي يك شهر از لحاظ فرهنگي بدرخشد، اقبال عمومي از آن شهر بيشتر خواهد شد. همين اقبال، موجب گردشگري بيشتر، رونق مشاغل و... خواهد بود. از لحاظ رواني هم تأثير خوبي بر شهروندان خواهد داشت. كسي كه به شهر خود و اهليت خود افتخار كند روحي سالمتر خواهد داشت، تا كسي كه از شرم، محل تولد و سكناي خودش را پنهان كند.

كسي كه انسان با فرهنگي است شهر را مثل خانه خودش ميداند. در اين صورت نه تنها خودش رعايت خواهد كرد بلكه از بيملاحظگي ديگران هم ناراحت خواهد شد و وقتي اين حساسيت در شهري ايجاد شد آن شهر خيلي زود به محلي ايدهآل براي زندگي تبديل خواهد شد. همين تبليغ براي هر شهري موجب رونق آن شهر خواهد شد.

شهروندي گاهي چنان افراد را به هم نزديك ميكند كه ميتوان ادعا كرد ازدواج افرادي كه هر دو اهل يك شهر هستند بهتر است از ازدواج دو نفر از دو شهر مختلف. زيرا شهروندي ميتواند خاستگاه احساسات مشترك و رفتارها و عادات مشتركي شود. لذا اگر يك جامعه شناس يا يك گردشگر بتواند از طرز رانندگي، اخلاق فرد هنگام برخورد و... بدون در نظر گرفتن لهجه، اهليت يك نفر را تشخيص دهد، عجيب نخواهد بود.

*آداب شهروندي چيست؟

بعضي از آداب شهروندي مربوط به رفتارهاي ما در قبال شهروندانمان و بعضي مربوط به نگهداري از شهرمان است. برخورد ما با يك عابر غريبه در خيابان، نوع استفاده ما از وسايل عمومي، پوشش و رفتارمان در سفرهاي درون شهري، چگونگي برخورد در معاملات و... همه تابلويي است كه شهر ما را به ديگران معرفي ميكند. از اينها سادهتر اگر ميخواهيد مردم شهري را بشناسيد كافي است در آن شهر از وسايل نقليه عمومي استفاده كنيد؛ چراكه اين وسايل شفافترين دوربين براي بازتاب خصوصيات درونيترين لايه اجتماعي مردم است.

*باغچه كنار خيابان، همان گلدان داخل خانه شماست

يكي از سادهترين آداب شهروندي استفاده صحيح از وسايل عمومي است. وقتي من اجازه دهم كودكم براي بازي، باغچه كنار خيابان را خراب كند و نسبت به آن حساسيت نداشته باشم، نبايد ناراحت شوم كه در جاي نابساماني كه هيچ نظمي ندارد، زندگي كنم. البته اين كار من يك ضرر ديگر را متوجه من خواهد كرد اينكه كودكم به زودي باغچه داخل حياط را خراب خواهد كرد و فرقي بين آن دو قائل نخواهد شد.

وقتي از خيابان بدون توجه به چراغ قرمز رد ميشويم و همه نظم خيابان را به هم ميريزيم چرا بايد از بينظمي مردم شهر انتقاد كنيم و به جاي آن از مردم بلاد ديگر، و نظم و قانونپذيريشان تعريف كنيم؟ اين انتقادها كه گوش شهر را كر كرده است خطاب به كيست؟ آيا شهر ما جز من و شما افراد ديگري هم دارد؟

وقتي من در تاكسي با صداي بلند با تلفن همراهم صحبت ميكنم، نبايد از رفتار مضحك ديگري هم منزجر شوم. هرگاه ما رعايت كنيم همه رعايت خواهند كرد. حتي اگر همه افراد يك شهر رعايت نكنند، باز هم دليل موجهي براي عدم رعايت اين چيزها به دست نميآيد. زيرا هر كسي خودش به تنهايي در مقابل شهرش مسؤول است. اين مسؤوليت دو طرف دارد. يك طرف آن به ادب و تربيت خود فرد اشاره ميكند و يك طرفش هم به زيبايي و سلامت شهر. بنابراين اگر زيبايي و سلامت شهر تنها با رعايت من يك نفر درست نميشود و تنها رعايت كردن من يكي اثر ندارد، به دليل دوم بايد رعايت كنم؛ يعني براي ادب و تربيت شخص خودم رعايت اين چيزها را لازم بدانم. وقتي اين طرز تفكر در يك شهر تبليغ شود آن شهر نجات خواهد يافت.

بياييد شهرمان را دريابيم و آن را دوست داشته باشيم و مسلمانيمان را در زيبايي، نظافت، شادابي و سلامت شهرمان به نمايش بگذاريم.

 

كودكان را با طبيعت دوست كنيم

اين روزها با رسيدن به روزهاي زيباي ارديبهشت ماه بهترين زمان براي رفتن به طبيعت و لذت بردن از زيباييهاي آن است، به ويژه با زندگيهاي آپارتماني و سبك زندگي امروز كه اين نياز را به خصوص براي كودكانمان بيشتر هم ميكند، چراكه فناوري و استفاده روزافزون از تلفن همراه، تلويزيون و بازيهاي رايانهاي باعث شده كه كودكان ما از لذت كشف طبيعت بيبهره بمانند و به جاي تفريح و بدو بدو كردن در فضاي سبز و لذت دراز كشيدن بر روي سبزهها خود را با آخرين نسخههاي بازيهاي رايانهاي و برخط و... سرگرم كنند.

*كودكان را با طبيعت دوست كنيم!

شايد بگوييد فضاي سبز كافي در شهر وجود ندارد كه بتوانيم به راحتي كودكانمان را به اينگونه فضاها ببريم يا ترجيح بدهيد كه به جاي رفتن به بوستانهاي سطح شهر از فضاهاي بكر حاشيه شهر استفاده كنيد كه محيط بهتري براي كنجكاويها و كشف چيزهاي جالب براي كودكان باشد اما چيزي كه در اين بين بسيار مهمتر است اين است كه هر طور كه شده در برنامهريزيهاي خود زمانهايي را براي ارتباط تنگاتنگ كودكان با طبيعت اختصاص دهيد و اين لذت وصف نشدني را از كودكان خود دريغ نكنيد.

*چرا لازم است كه كودكان با طبيعت در ارتباط باشند؟

اگر اين روزها پاي صحبت كارشناسان و پزشكان نشسته باشيد ميبينيد كه چاقي و بيتحركي از بزرگترين مشكلات عصر حاضر شده است كه يكي از دلايل مهم آن اين است كه امروز زندگيهايمان بسيار نظاممند شدهاند و ديگر تقريباً بيشتر كارهاي خانه به وسيله ماشينهاي مختلف و وسايل برقي مختلف انجام ميشود، تفريح بچهها هم از بازيهاي پرتحركي مانند قايم موشك، گرگم به هوا، وسطي و... جاي خود را به بازيهاي كامپيوتري يا بازي با تلفن همراه و تبلت داده است، اين در حالي است كه فعاليتهاي بيرون از خانه به ويژه در دل طبيعت امكان بهرهمند شدن از هواي تازه و تحرك بدني هر چه بيشتر و مفيدتر را براي كودكان فراهم ميآورد كه هم براي سلامتي جسم و هم براي سلامت ذهن آنها مفيد و حتي ضروري است و چه بسا ميتواند عامل مهمي در رشد كودكان باشد.

از سوي ديگر اين روزها آگاهي خانوادهها بيشتر شده و پدران و مادران از همان سالهاي آغازين تولد فرزندشان تلاش ميكنند كه سطح هوشي فرزندشان را افزايش دهند و سعي ميكنند با خريد انواع اسباب بازيها و وسايل كمك آموزشي سطح كنجكاوي و خلاقيت را در فرزند خود افزايش دهند، غافل از اينكه شايد روزي يك ساعت بردن كودك به پارك و فضاي سبز بتواند بيشتر از خيلي از اسباب بازيهاي گرانقيمت كنجكاوي فرزندانشان را برانگيزد و با تقويت حواس گوناگون او در عين لذت بردن هوشياري و ضريب هوشياش را افزايش دهد.

در واقع كارشناسان بر اين عقيده هستند كه بودن كودك در طبيعت و داشتن شانس پژوهش و اكتشاف در طبيعت، تمركز و ظرفيت يادگيري كودكان را افزايش ميدهد و از سوي ديگر پژوهشها نشان ميدهند كه حضور در طبيعت و فضاي سبز، اختلالات تمركز در كودكان را كاهش ميدهد.

*كودكان را حامي محيط زيست تربيت كنيد

افزايش پيوند ميان كودكان و طبيعت براي آگاهي نسل جديد از ارزشهاي محيط زيستي، بسيار اهميت دارد به ويژه آنكه تخريب و نابودي محيط زيست، يك واقعيت دردناك در دنياي امروز است و هر روز خبرهايي در اين خصوص به گوش ميرسد، زماني كه كودكان انس بيشتري با طبيعت داشته باشند به طور حتم ميتوانند حاميان بهتري از محيط زيست در آينده باشند.

*پدرها و مادرها چه كاري ميتوانند انجام دهند

والدين يا حتي مربيان مهد و آموزگاران مدارس ميتوانند كارهاي بسياري براي پرورش كودكان دوستدار طبيعت انجام دهند:

*دوستي با طبيعت را از كودكي به كودكتان آموزش دهيد

اگر پدر و مادرها خودشان دوستدار طبيعت باشند، بسيار راحتتر و مؤثرتر ميتوانند اين عشق را در كودكشان پرورش دهند.

تنها كافي است امكاني را فراهم كرد كه كودكان بتوانند بودن در طبيعت را تجربه كنند. البته بايد حساسيتهاي اضافي را كنار گذاشت و به كودك اجازه داد كه برگها، گلها، سنگها و... را لمس و مشاهده كند. براي كودكان كوچكتر هم ميتوان با اشاره به درختان، حشرهها، پرندگان و جانوران و بردن نامشان، آنها را هر چه بيشتر با طبيعت آشنا كرد.

*باغباني را فراموش نكنيد

يكي از بهترين راههاي برقراري ارتباط ميان كودكان و طبيعت، كمك گرفتن از آنها در نگهداري از گل و گياه و در واقع باغباني است. اين كار سبب ميشود كه كودك خاك و زيباييهاي طبيعت را از نزديك لمس كند، البته شايد گمان كنيد كه در زندگيهاي آپارتمان نشيني ديگر جايي براي اين كارها وجود ندارد اما اشتباه ميكنيد با يك جستجوي ساده در اينترنت و يا پرس و جو از گل فروشيهاي محل زندگي خود ميتوانيد هم گلهاي آپارتماني خريداري كنيد و هم با نحوه نگهداري از آنها آشنا شويد و طبيعت را به خانه خود بياوريد.

 

هشت قانون كليدي در آداب معاشرت

۱) هميشه مؤدب باشيد

اگر هم از كسي خوشتان نميآيد نيازي نيست كه شأن و منزلت خودتان را تا سطح اجتماعي آن فرد تنزل دهيد. مؤدب و با نزاكت باشيد تا برتري خود را نسبت به آن شخص ثابت كنيد.

۲) هيچگاه دشنام ندهيد

دشنام و ناسزاگويي مطلقاً ممنوع است. چون نشان دهنده آن است كه شما قادر نيستيد براي بيان عقايد خودتان از واژهها و لغات مناسبتري بهره بگيريد. از آن گذشته لااباليگري هميشه دور از نزاكت و ادب است.

۳) با صداي بلند صحبت نكنيد

هنگامي كه با صداي بلند صحبت ميكنيد، باعث بالا بردن سطح استرس ميان اطرافيان خود ميشويد. بلند صحبت كردن بيانگر آن است كه شما قادر به بحث منطقي با ديگران نيستيد و عجز شما را در استدلال معقولانه نشان ميدهد و آنكه ميخواهيد حرف خودتان را با توسل به زور و خشونت به كرسي بنشانيد. همچنين بلند صحبت كردن سبب جلب توجه اطرافيان ميگردد البته توجه منفي.

۴) كنترل خود را از دست ندهيد

زماني كه شما كنترل اعصاب خود را از دست ميدهيد و از كوره در ميرويد به همه نشان ميدهيد قادر به كنترل احساسات و هيجانات خود نيستيد. وقتي هم كه شما از كنترل رفتار خودتان عاجز ميباشيد، چگونه قادر به كنترل چيز ديگري خواهيد بود؟ همواره خونسردي خود را حفظ كنيد (كار آساني نخواهد بود اما به زحمتش ميارزد).

۵) به ديگران خيره نشويد

زل زدن به ديگران و چشم چراني نوعي تعرض به ديگران محسوب ميگردد. شما كه نميخواهيد بيجهت ديگران را مرعوب خود سازيد؟

۶) صحبت كسي را قطع نكنيد

پيش از آنكه اظهار عقيدهاي بكنيد، اجازه دهيد صحبت ديگران به پايان برسد. ميان صحبت كسي پريدن نشانه بينزاكتي و عدم برخورداري از مهارتهاي اجتماعي فرد است. اگر نميخواهيد خودبين و از خود راضي به نظر آييد، هيچگاه صحبت كسي را قطع نكنيد و هرگاه كه ناچار به انجام اين كار شديد حتماً با گفتن جمله معذرت ميخواهم، اقدام به انجام آن كار كنيد. مؤدب بودن به مفهوم آن است كه براي موقعيت، عقايد و احساسات ديگران احترام قائل شويم.

۷) هميشه وقت شناس باشيد

مهم است كه به وقت ديگران احترام بگذاريد. سر موقع در جلسات، قرار ملاقاتها، موقعيتهاي شغلي و اجتماعي حضور يابيد.

۸) اسرار زندگي خصوصي خود را فاش نسازيد

آبرو، شرافت، صداقت و بصيرت بزرگترين و مهمترين عامل براي حفظ اعتبار يك فرد متشخص است. جزئيات زندگي شخصي شما بايد محرمانه باقي بماند.

 

 

 

 
     
     
 
   منبع:   هگمتانه
 
 
 
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۵/٠۶/٠١ تعداد بازدیـد : ٨۶٩ نسخه چاپی
 
 
طبقه بندی موضوعی    
بهداشت و سلامت    
تجارت و اقتصاد    
فرهنگ و هنر    
فناوری اطلاعات    
مدیریت شهری    
معلومات عمومی    
ورزش و سرگرمی    
 
 
 
 
 
© 2005 - 2021  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٣ کاربران آنلاین :
۱۵۳,۵۵۲ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
مرکز اطلاعات مدیریت شهری
سایت مرجع مدیریت شهری
موسسه فرهنگی تبیان
موسسه فرهنگی راسخون
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
پایگاه اطلاع رسانی
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو مجلات
آرشیـو مدیریت شهری
آرشیـو مجله فناوری
آرشیو مجله بهداشت
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان