سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰   |   Tue June 22, 2021  
   
 
 آرشیو  |  جستجو         
         صفحه اصلی   |
     پربازدیدترین ها
مجله بهداشت و سلامت - سال هفتم- شماره 37
مجله بهداشت و سلامت - سال ششم- شماره 36
مجله مدیریت شهری - سال هفتم- شماره 2
ورزش و سرگرمی - سال هفتم- شماره36
معلومات عمومي - سال هفتم - شماره 2
مجله بهداشت و سلامت - سال هفتم- شماره 39
مجله مدیریت شهری - سال هفتم- شماره 1
معلومات عمومی - سال هفتم- شماره 1
مجله فناوری اطلاعات - سال هفتم- شماره 32
مدیریت شهری - سال هفتم- شماره 3
     مدیریت شهری
مديريت شهري -  شماره 11
مدیریت شهری -  شماره 10
مديريت شهري -  شماره 9
مدیریت شهری -  شماره 8
مديريت شهري -  شماره 7
مدیریت شهری -  شماره 6
مدیریت شهری -  شماره 5
مدیریت شهری -  سال هشتم-شماره 4
مدیریت شهری -  سال هفتم- شماره 3
مجله مدیریت شهری -  سال هفتم- شماره 2
  بیشتر ...
     فناوری اطلاعات
فناوری اطلاعات -  شماره 34
فناوري اطلاعات -  شماره 33
مجله فناوری اطلاعات -  سال هفتم- شماره 32
مجله فناوری اطلاعات -  سال هفتم- شماره 31
مجله فناوری اطلاعات -  سال ششم- شماره 30
مجله فناوری اطلاعات -  سال ششم- شماره 29
مجله فناوری اطلاعات -  سال ششم- شماره 28
مجله فناوری اطلاعات -  سال پنجم- شماره 27
مجله فناوری اطلاعات -  سال پنجم- شماره 26
مجله فناوری اطلاعات -  سال چهارم- شماره 25
  بیشتر ...
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۵/٠٩/١٣ تعداد بازدیـد : ٨۴٩ نسخه چاپی
 
 بهداشت و سلامت
 شماره ۵١
 
 
 
بهداشت و سلامت

 

در اين شماره مي خوانيد:

 

.. رابطه سرما با درد مفاصل

 

.. ١٢دليل پزشکي که به شما مي گويد چرا احساس سرما مي کنيد

 

.. گياهان مفيد در سرماخوردگي و آنفلوانزا

 

.. در روزهاي سرد چگونه ورزش کنيم ؟

 

.. چرا بايد کدو تنبل بخوريم ؟

 

 

 

 

 

 

 

رابطه سرما با درد مفاصل

 

استئوآرتريت ياآرتروزکه يک درگيري استهلاکي مفصل است، يکي از بيماري هاي شايع استخوان و مفصل به شمار مي رود .يکي از شايع ترين شکايات مبتلايان به آرتروز افزايش درد در سرما و رطوبت است .

شما ممکن است جزو آن دسته از کساني باشيد که عقيده دارند، درد ورم مفاصل در آب و هوا به ويژه هواي سرد تحت تاثير قرار گيرد. برخي از بيماران تجربه افزايش درد ورم مفاصل را در روز باراني و سرد و کاهش ورم مفاصل و درد را در روزهاي گرم و خشک ذکر ميکنند اما تحقيقات به عمل آمده در مورد آرتروز نشان دهنده نتايج متناقض ميباشد.


به طور طبيعي هيچ فردي با سرما نبايد دچار ايجاد درد و مشکل در مفاصل شود زيرا سرما فقط تشديد کننده اين ناراحتي ها است و نبايد آن را عاملي در بروز دردها ي مفصلي و بيماري هاي وابسته به آن محسوب کرد

سرما به طور غير مستقيم مي تواند در شناسايي برخي از مشکلات مفصلي موثر باشد. در فصول سرد به علت انقباض و انبساط ناگهاني عضلات ومفاصل،افرادي که دچار مشکلات مفاصل نظير آرترو،گرفتگي مفصل و يا کوتاهي مادر زاديي تاندون هستند، ناراحتيشان تشديد شده و مشخص مي شود که وي دچار يکي از اين درگيري ها است..گاهي اوقات جا به جاشدن از محيط گرم به محيط سرد سبب ميشود تا سرما روي مفاصل و عضلات اثر گذاشته و توليد درد کند و در واقع عضلات دچار تحريک عصبي ميشوند.

مهمترين علت درد مفاصل در فصول سرد سال، سرمازدگي و گرفتگي عضلات است. در واقع سرماي شديد باعث مي شود بدن فرد از خود انقباض نشان دهد که منجر به بروز دردهايي همچون کمردرد، زانودرد و ... شود.همچنين سرما منجر به درد در سطوح مفصلي ميشود، به طوري که ميتوان گفت بدن نيز در برابر اين موضوع عکس العمل نشان ميدهد.

علت ديگر مي تواند اين باشد که کاهش فشار هوا اجازه ميدهد تا مايع به بافتهاي بدن وارد و به فضاي اطراف مفاصل گسترش يافته و باعث افزايش درد گردد.ازجمله دلايل ديگر جهت افزايش درد مفاصل درسرما مي توان به افت آستانه درد در آب و هواي سرد ميباشد چرا که معمولاً هنگام شدت هواي سرد کمتر احتمال دارد فرد به خارج از خانه رفته و ورزش نمايد و اين روي خلق و خوي بيمار تاثير گذاشته و به تشديد در آرتروز کمک ميکند.

گرماوسرما هرکدام ميتوانند درکاهش درد مفاصل نقش موثري رابازي کنند. گرماي موضعي به شل کردن ماهيچه ها کمک مينمايد و سرد کردن براي کاهش تورم و درد مفصلي موثر است و جابجايي بين درمان گرم و سرد ميتواند براي مديريت درد آرتريت مزاياي عالي را ارايه دهند. وي هشدار داد: البته مراقب باشيد هنگام استفاده از درمان سرد و گرم براي مديريت درد آرتروز از معرض قرار دادن پوست به دماهاي نسبتاً شديد خودداري نماييد تا آسيب به پوست در اثر آن ايجاد نگردد.

 

منبع : پزشک آنلاين (دکتر عليرضا مقتدري (http://www.pezeshkonline.ir/articles/١۴۵٣١))

 

 

 

 


١٢دليل پزشکي که به شما مي گويد چرا احساس سرما مي کنيد

 

دماي طبيعي بدن در افراد مختلف تفاوت دارد و در برخي از افراد به طور طبيعي بالا و يا به طور طبيعي پايين است.

به طور کلي احساس هميشگي سرما در بدن را زنان بيشتر از مردان تجربه مي کنند و اين احساس در افراد مسن بيشتر از افراد جوان است. با اين حال موارد ديگري نيز در اين زمينه وجود دارد علت پزشکي دارند و بايد به دنبال رفع آنها بود:

 

کمبود و يا فقر آهن: احساس هميشگي سرما در دست ها يا پاها مي تواند نشانه اي از ابتلا به کم خوني فقر آهن باشد. سلول هاي قرمز خون براي حمل اکسيژن به خون نياز به آهن دارند و سطح پايين آهن مي تواند منجر به صدمه به گردش خون شود. سردي اندامي مثل دست و پا قابل انتظارترين علامت فقر آهن است. گوشت قرمز رايج ترين منبع غذايي حاوي آهن است. سبزيجات برگ دار و حبوبات نيز منابع خوبي هستند اما بهتر است با مواد مغذي غني از ويتامين ث مصرف شوند تا جذب بيشتري داشته باشند. بهترين منبع ويتامين ث فلفل قرمز است.

فقر ويتامين ب ١٢:  کمبود اين ويتامين نيز مي تواند باعث سردي، بي حسي و کمبود انرژي شود. مانند آهن، اکثر غذاهاي غني از ويتامين ب ١٢ شامل منابع حيواني هستند بنابراين گياهخواران بيشتر دچار فقر اين ويتامين مي شوند. ويتامين ب ١٢ همچنين در تخم مرغ، ماست و پنير يافت مي شود. گياه خواران براي جبران اين ويتامين مي توانند از ذرت يا سيب زميني پخته شده نيز استفاده کنند.مشکلات تيروئيد:  هنگامي که بدن شما به اندازه کافي هورمون تيروئيد توليد نمي کند، متابوليسم بدن به هم مي خورد و در نهايت فرد احساس سرما مي کند. ديگر علائم کم کاري تيروئيد شامل ريزش مو و يا يبوست است. براي پي بردن به اختلال کم کاري تيروئيد بايد به يک متخصص براي دريافت آزمايش خون مراجعه شود.وزن کم بدن:  وزن کم بدن و داشتن مقادير غير طبيعي و پايين چربي باعث احساس سرما در بدن مي شود و سوخت و ساز بدن را نيز کند مي کند. استفاده از غذاهاي با کالري متراکم با چربي هاي مفيد مانند ماست يوناني و ميوه هاي خشک براي افزايش طبيعي وزن مفيد است.

خستگي مزمن:  خستگي مزمن ناشي از کم خوابي منجر به کاهش سوخت و ساز بدن مي شود و منجر مي گردد در تمام طول روز احساس سرما کنيد. دريافت خواب شبانه روزي حداقل به مدت ٨ ساعت براي برطرف کردن خستگي مزمن ناشي از کم خوابي مفيد است.

کم آبي بدن:  هنگامي که بدن به اندازه کافي آب دريافت نکند، گردش خون به طور موثر صورت نمي گيرد و درجه حرارت بدن کاهش مي يابد. براي هيدراته ماندن، هدف نوشيدن آب حداقل به ميزان ٨ ليوان در لوز است.ابتلا به عوارض ديابت:  افراد ديابتي که نوروپاتي محيطي و خسارت به اعصاب ناشي از اين بيماري را تجربه مي کنند، ممکن است احساس سرما و درد در اندام خود داشته باشند. هدف بايد کنترل قند خون در سطح مناسب براي پيشگيري از عوارض ديابت باشد.

مصرف ناکافي چربي: رژيم هاي غذايي بسيار کم چرب نيز احساس سرما در اندام ها را به همراه دارند. در عوض مصرف چربي هاي سالم مانند آووکادو، آجيل، دانه ها براي جبران چربي ناکافي و گرم شدن بدن مفيد است.ابتلا به پديده رينود:  درصد کمي از جمعيت عمومي دچار اين پديده مي شوند که در آن شريان ها در دست ها و پاها دچار اسپاسم مي شود. البته رينود چيزي بيش از احساس سرما در دست و پاست و با سرمازدگي نيز تفاوت دارد. علائم آن نيز با توجه به شرايط بيماري، شدت و مدت زمان آن متفاوت است. اما علائمي شايع در اين بيماري وجود دارند از جمله سردي انگشتان دست و پا، تغيير رنگ پوست در واکنش به سرما يا استرس، احساس سوزش و کرختي. با به کارگيري شيوه ‌هايي ساده مي‌ توان حملات رينود را کاهش داد؛ به عنوان مثال ترک سيگار، ورزش منظم، کنترل استرس، محافظت از دست ‌ها و پاها.گردش خون ضعيف:  سردي اندامي که مرتبط با يک بيماري مزمن نيست، شايد فقط به دليل گردش خون ضعيف باشد که با انجام ورزش منظم مي توان آن را به طور کامل برطرف کرد.توده عضلاني ناکافي : توده عضلاني براي احساس گرما ضروري است بنابراين اطمينان حاصل کنيد که در طول روز به اندازه کافي براي حفظ توده عضلاني و برطرف کردن احساس سرما در اندام حرکت مي کنيد.عفونت قارچي:  عفونت قارچي کانديدا آن قدر روي سيستم دفاعي بدن استرس وارد مي کند که سبب اختلال در عملکرد غده هيپوتالاموس مي گردد. علاوه بر احساس سرما، سندروم روده تحريک پذير و سينوزيت نيز علامت ديگر اين عفونت قارچي است. براي از بين بردن اين قارچ ها از محصولات پروبيوتيک (باکتري هاي مفيد) استفاده کنيد و ميزان مصرف قند را کمتر کنيد.

 

منبع :سلامت نيوز

 

 

گياهان مفيد در سرماخوردگي و آنفلوانزا


 يکي از پزشکان تخصصي فارماکوگنوزي در خصوص گياهاني که براي تسکين، کاهش و يا درمان سرماخوردگي و آنفلوانزا مفيد هستند، مي گويد:

 زنجفيل يا زنجبيل قسمت زيرزميني(ريزوم) گياهي با نام علمي Zingiber officinalis و با نام عمومي Ginger است که از زمان باستان به عنوان دارو و غذا مورد استفاده بوده است.

زنجفيل داراي طبيعت بسيار گرم بوده و به عنوان فرآورده اي گياهي، محرک و معرق مي باشد.

 اين خواص به همراه اثرات خوب ضد ميکروب و ضد درد آن، باعث شده که در تسکين و درمان سرماخوردگي بسيار مفيد باشد.

زنجفيل داراي خواص ديگري از جمله ضد تهوع و استفراغ در موارد حاملگي، ماشيني شدن و شيمي درماني است و داراي اثر کاهش تورم مفاصل در آرتروز و دردهاي دست، پا، کمر و گردن مي باشد.

زنجفيل هم چنين داراي خاصيت ضد آلزايمر و کاهش غلظت خون است. اين خواص باعث شده اند تا صنايع داروسازي زيادي فرآورده هاي متنوعي از آن را به بازار عرضه کنند.

 جديدا قطره اي از زنجفيل به نام آرومين(Arheumin) در ايران توليد شده که در آينده نزديک در داروخانه ها توزيع مي گردد و بدون نسخه در اختيار مصرف کنندگان قرار مي گيرد.

 

 

 

نعناع نيز گياهي خوراکي و دارويي با نام علمي Menttha piperita است که در ايران به نام نعناع فلفلي مشهور است. اين گونه نعناع در جهان به نام(mint) و يا(Pepper mint) ناميده مي شود.

 اسانس نعناع داراي خاصيت ضد ميکروب قوي، ضد درد، ضد احتقان(گرفتگي بيني)، هضم کننده ي غذا، آرام بخش، ضد تهوع، ضد نفخ و اسپاسم مي باشد.

 از نعناع دو نوع فرآورده در بازار دنيا وجود دارد؛ نوعي که به صورت خوراکي مصرف مي شود و داراي خاصيت ضد نفخ، درد و اسپاسم است و دوم، فرآورده هاي موضعي که به صورت لوسيون هاي پوستي و تنفسي مي باشند.

 از فراورد هاي موضعي موجود در بازار قطره منتول(Menthol) مي باشد که در داروخانه ها، بدون نسخه عرضه مي شود و براي عوارض سرماخوردگي بسيار اثربخش است.

موارد استفاده ي منتول که از اسانس نعناع تهيه شده است در سردرد، دردهاي اسکلتي، سرفه، گرفتگي بيني، کوفتگي و دردهاي حاصل از سرماخوردگي و تنگي نفس حاصل از آسم و يا حساسيت ها مي باشد.

 اين محصول مي تواند به شکل بخور براي فضاهاي بسته با دستگاه بخور و يا بدون وجود دستگاه مورد استفاده قرار گيرد که در اين حالت گذشته از ضدعفوني کردن محيط، براي برطرف نمودن عوارض سرماخوردگي در محيط هاي جمعي بسيار مفيد است.

 وي ادامه داد:

 

آويشن گياهي با نام علمي Thymus vulgaris مي باشد که در جهان به نام Thyme مشهور است. اين گونه گياه در ايران به نام آويشن باغي مشهور است.

آويشنبه علت وجود اسانس، حاوي ترکيبات فنلي با خاصيت بسيار قوي ضد ميکروب به خصوص ميکروب هاي تنفسي مي باشد.

 آويشن از قديم به عنوان دارويي براي تسکين و درمان علايم و عوارض سرماخوردگي مصرف مي شده و در سال هاي اخير به شکل شربت آويش مصرف مي شود.

 از طرفي، عسل داراي خاصيت ضد سرفه و خلط آور خوبي بوده و براي رفع گرفتگي صدا بسيار مفيد است. تحقيقات نشان داده اند که مخلوط آويشن و عسل، اثرات يکديگر را تقويت مي کنند و به همين دليل جديداً شربتي از مخلوط اين دو در ايران توليد شده و به نام هاني تيم (honeythyme) نامگذاري شده است. اين شربت داراي خاصيت خلط آور، ضد سرفه و رفع گرفتگي صدا مي باشد. توزيع اين شربت از آينده نزديک در داروخانه ها شروع خواهد شد.

 

 

 شلغم گياهي است با نام علمي Brassica napus و نام عمومي turnip از خانواده شب بو. قسمت مورد استفاده ي شلغم، ريشه ي متورم آن است که در ايران به نام شلغم مشهور مي باشد.

  اين گياه داراي واريته هاي مختلف است که واريته Esculentha از آن، خوراکي مي باشد.

 شلغم داراي خواص فراواني از جمله مُدر بودن، حل کننده ي بعضي سنگ هاي ادراري، ضد التهاب مثانه و ضد نقرس مي باشد.

 بعضي از گياهان خانواده ي شب بو و از جمله شلغم داراي ترکيبات گوگردي هستند و به همين دليل داراي خاصيت ضد ميکروب و ويروس مي باشند، لذا پختن شلغم در مناطق سربسته باعث تبخير مواد گوگردي آن و در نتيجه کاهش ميکروارگانيزم هاي سرماخوردگي و آنفلوانزا مي شود.

ضمن اين که مصرف خوراکي آن در زمستان مي تواند در جلوگيري و درمان سرماخوردگي و آنفلوانزا موثر باشد.

 همچنين مي توان از شلغم محصولي تهيه نمود که به عنوان ضد سرفه و خلط آور مفيد باشد براي اين کار شلغم را رنده مي کنند و با هم وزنش عسل، در ظرفي ريخته و مي پزند. از اين مخلوط مي توان روزي چندين نوبت و هر نوبت يک قاشق غذاخوري مصرف نمود. اين مخلوط براي کودکان نيز مفيد مي باشد.

 

منبع :فاطمه استيري (ماهنامه ي دنياي تغذيه)

 

 

 

 

 


 

در روزهاي سرد چگونه ورزش کنيم ؟

اساسا ورزش کردن از جمله فعاليت هايي است که به سلامت فرد کمک شاياني مي کند. اما براي اينکه ورزش به بدن آسيبي نرساند مي بايست قواعد ورزش کردن را شناخت. ورزش کردن در هوا هاي متفاوت قواعد متفاوتي را شامل مي شود، به همين سبب لازم است تا با اين قواعد آشنا شد. با دکتر سلام همراه باشيد.

 

برخي تحقيقات نشان مي دهد ورزش هاي معتدل مي تواند در فصل سرد سيستم ايمني بدن را تقويت کرده و از ابتلا به بيماري هاي فصل سرد بکاهد.

ورزش در هواي سرد علاوه بر بهبود و بالا بردن خلق و خو، به مديريت وزن نيز کمک مي کند. داشتن يک رژيم غذايي سالم در کنار ورزش در داشتن وزن سالم موثر است. چون بيشتر افراد در روزهاي سرد ترجيح مي دهند در خانه بمانند و همين بي تحرکي منجر به افزايش وزن در اين فصل خواهد شد.

 

با اين حال مهمترين نکات در انجام فعاليت هاي بدني در روزهاي سرد از اين قرارند:

اگر تا به حال به طور جدي تمرينات ورزشي نداشته ايد، اول خودتان را به مدت ?? دقيقه گرم کنيد. مطمئن شويد که براي رفتن از خانه گرم هستيد. چند لايه لباس براي حفظ گرما و استفاده از کلاه ضروري است.

 

اگر ورزش در صبح زود و هنگامي که هنوز هوا تاريک است را انتخاب کرده ايد، لباس هاي روشن و منعکس کننده را بپوشيد. در حالت ايده آل هميشه با يک همراه ورزش کنيد.

اجتناب از گوش دادن به موسيقي در حال ورزش توصيه نمي شود چون ممکن است اتفاقات آسيب رسان اطرافتان را متوجه نشويد.

اگر باران مي بارد يا زمين يخ زده است، ورزش کردن مي تواند خطرناک باشد. اين کار را به روز بعد موکول کنيد.

سرماخوردگي در زمستان يک اتفاق شايع است اما قرار نيست در صورت ابتلا به اين بيماري ورزش را متوقف کنيد. اگر علائم بيماري تان شديد نيست و احساس خوبي داريد، مي توانيد ورزش کنيد. نکته بسيار مهم اين است که اگر تب داريد نبايد ورزش کنيد. تب زماني رخ مي دهد که دماي بدن شما ?? درجه سانتي گراد يا ???.? درجه فارنهايت يا بالاتر است. در موارد نادر تب همراه با ورزش مي تواند روي قلب تاثير بگذارد و خطرناک باشد.

اگر شما مبتلا به آسم هستيد، هنگام ورزش در هواي سرد نياز به مراقبت هاي بيشتر داريد. توصيه بر استفاده از اسپري استنشاقي قبل از ورزش و همراه داشتن آن در طول فعاليت هاي ورزشي است.

در شرايط باراني يا بارش برف و يا حتي اگر باد شديد مي وزد، ورزش در خانه را ترجيحا انتخاب کنيد.

در سرما ميزان جريان خون سر کاهش مي يابد. بنابراين اگر سر با کلاه پوشيده نشود گرماي زيادي به وسيله تششع دفع مي شود.

آب بنوشيد چون کمبود آب بدن بر توانايي بدن جهت تنظيم حرارت بدن تاثير مي گذارد و خطر دچار شدن به يخ زدگي را افزايش مي دهد. اهميت مايعات، به ويژه آب، در هواي سرد به همان اندازه اهميت آنها در هواي گرم مهم است.

فراموش نکنيد که لباس خيس و مرطوب چه بر اثر تعريق يا بارندگي، به طور قابل توجهي اتلاف حرارت بدن را افزايش مي دهد.

 

منبع: سلامت نيوز

 

 

 

 

 

 

 

 


 چرا بايد کدو تنبل يخوريم ؟

 

کدوتنبل سرشار از مواد مغذي است و به عنوان يک خوراک فصلي پاييز مي توانيد هم از مغز، دانه ها و نيز روغن آن استفاده کنيد.

 اين سبزي پاييزي که معمولاً ميان ماه آبان و آذر در دسترس است سرشار از ويتامين A و مؤثر در پيشگيري از پيري است، آنتي اکسيدان هاي موجود در آن در مقابل سرطان محافظ هستند و فيبر کدو مي تواند سطح کلسترول را در حالت مناسبي نگه دارد  .

 

 


فوايد کدو تنبل با جزئيات بيشتر١-کمک به کاهش وزن: شايد به دليل کالري پايين و کربوهيدرات کمي که دارد براي خيلي ها گزينه خوبي در رژيم غذايي شان به حساب نيايد اما مزه لذيذ آن که مثل سيب زميني شيرين است براي افرادي که مي خواهند وزن کم کنند فوق العاده است. البته از آن دست سبزي هايي است که به مدت طولاني شما را سير نگه مي دارد که به خاطر فيبرهاي موجود در آن است.٢-شاداب کننده پوست: کدوتنبل در کنار ديگر سبزي ها مانند هويج و سيب زميني شيرين سرشار از بتاکاروتن است که در بدن به ويتامين A تبديل مي شود و پوست را در برابر آسيب مقاوم و سرعت درمان را سريع‌تر مي کند. مصرف سبزي هاي نارنجي رنگ مانند کدو در آش و سوپ در فصل زمستان يا در کنار فلفل، پياز قرمز و چغندر به شدت توصيه مي شود.٣- سرشار از آنتي اکسيدان طبيعي: اين سبزي با داشتن ويتامين E به شکل گاما توکروفول منبع خوب آنتي اکسيدان است که مي تواند در کاهش التهاب و محافظت در برابر ديگر اشکال سرطان مؤثر باشد. همچنين ژن هاي پيشگيري کننده از بيماري آلزايمر را فعال مي کند.


۴- کمک به سرحال شدن: منيزيم موجود در کدوتنبل به درمان افسردگي و تشويش کمک مي کند. اين ماده معدني طبيعي که اغلب به نام آرامش بخش طبيعت شناخته مي شود به شما احساس راحتي و آسايش مي دهد.۵- بهبود قوه بينايي: بتاکاروتن موجود در اين سبزي که در بدن به ويتامين A تبديل مي شود بعدها به صورت رتينول تجزيه مي شود که به ديدن نور بيشتر کمک مي کند و کارکرد شبکيه چشم را در وضعيت خوبي حفظ مي کند.

    

۶- کمک به پمپاژ قلب: مغز و دانه هاي کدو سرشار از فيبر هستند که سطح کلسترول را در سطح خوبي نگه مي دارند و فشارخون را پايين مي آورند. براي اينکه از بيشترين ميزان فيبر استفاده کنيد نان کماج را با تکه هاي پخته کدو مصرف کنيد يا روي سالاد خود دانه هاي کدوتنبل بريزيد.

٧-افزايش ايمني بدن: به لطف ويتامين هاي A و C موجود در کدو يک سيستم ايمني سالم خواهيد داشت. ترکيب سوپ کدو به همراه زنجبيل و ادويه هاي مختلف گزينه بسيار خوبي براي غروب هاي سرد زمستان است.

 

 

منبع: سلامت نيوز

 

 

 

 
     
     
 
   منبع:   سلامت نيوز- پزشک آنلاين _ ماهنانه دنياي تغذيه
 
 
 
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۵/٠٩/١٣ تعداد بازدیـد : ٨۴٩ نسخه چاپی
 
 
طبقه بندی موضوعی    
بهداشت و سلامت    
تجارت و اقتصاد    
فرهنگ و هنر    
فناوری اطلاعات    
مدیریت شهری    
معلومات عمومی    
ورزش و سرگرمی    
 
 
 
 
 
© 2005 - 2021  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۵ کاربران آنلاین :
۱۵۳,۵۲۹ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
مرکز اطلاعات مدیریت شهری
سایت مرجع مدیریت شهری
موسسه فرهنگی تبیان
موسسه فرهنگی راسخون
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
پایگاه اطلاع رسانی
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو مجلات
آرشیـو مدیریت شهری
آرشیـو مجله فناوری
آرشیو مجله بهداشت
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان