تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠٧/٠١ |
 فناوری اطلاعات
 شماره 34
 
 
   
فناوری اطلاعات

 

در این شماره میخوانید:

راههای حفظ امنیت دیجیتال

امنیت رمزهای عبور

محافظت از اطلاعات شخصی

حفظ امنیت در رایانامه و مشخصات بانکی

 

راههای حفظ امنیت دیجیتال

با گره خوردن زندگی امروز افراد با فضای مجازی و زندگی دیجیتالی، امنیت دیجیتال از اهمیت زیادی برخوردار است و بیاحتیاطی در این موارد میتواند صدمات جبران ناپذیری مانند از بین رفتن همیشگی اطلاعات شخصی یا ضررهای هنگفت مالی را به همراه داشته باشد؛ اما نکاتی وجود دارد که با رعایت آنها میتوان تا حد زیادی امنیت دیجیتالی را حفظ کرد.

اولین و مهمترین مورد در برقراری امنیت دیجیتالی استفاده از فایروال و آنتیویروس مناسب است. همچنین لازم است نرمافزارهای مورد نیاز خود را هموازه از منابع رسمی، مورد اطمینان و امن بارگیری کنید. سیستم عامل و نرمافزارهای موجود در رایانه خود را نیز به صورت مداوم بهروزرسانی کرده و اطمینان داشته باشید از نسخه بهروزشدهی این نرمافزار استفاده میکنید.

همچنین سعی کنید گوشی خود را روت یا جیلبریک (قفلشکنی) نکنید، این کار امنیت گوشی را پایین میآورد و شرایط را برای حملههای خرابکارانه مهیاتر میکند؛ در حقیقت گوشی آسیبپذیرتر میشود.

*امنیت رمزهای عبور

یکی از موارد مهم در برقراری امنیت دیجیتال، گذاشتن رمزهای عبور قوی و مناسب برای حسابهای کاربری است. رمزهای عبوری قوی، طولانی و غیرمعمول انتخاب کنید و از به کار بردن رمزهای عبور تکراری خودداری کنید، هرگز نام، تاریخ تولد و یا نشانی خود را برای رمز عبور تعریف نکنید.

همچنین هنگام کار با گوشی و لپتاپ در جاهای شلوغ و یا عمومی اگر میخواهید رمز عبور خود را وارد کنید، مواظب باشید کسی اطراف شما نباشد که متوجه رمز عبور شما شود.

سعی کنید رایانامه و حسابهای بانکی خود را از طریق رایانههای عمومی چک نکنید و در صورتی که برای این کار از رایانههای عمومی استفاده میکنید، پیش از اتمام کار خود از خروج حسابهای کاربری خود اطمینان حاصل کنید.

*محافظت از اطلاعات شخصی

برای دستگاههای هوشمند و لپتاپ خود رمز عبور تعریف کنید تا افراد ناشناس امکان دسترسی به آن را نداشته باشند. در دستگاههای هوشمند میتوانید عکسها، ویدیوها و پیامها را قفلگذاری کنید تا اگر گوشی شما به دست افراد ناشناس افتاد، امکان دسترسی به محتویات گوشی شما را نداشته باشند.

از انتشار اطلاعات شخصی خود به صورت عمومی در شبکههای اجتماعی خودداری کنید. اگر تمایل دارید در شبکههای اجتماعی اطلاعات شخصی خود را قرار دهید، به گونهای حساب کاربری خود را تنظیم کنید که تنها دوستان شما بتوانند به اطلاعات شما دسترسی داشته باشند.

همچنین تنظیمات شبکههای اجتماعی که از آنها استفاده میکنید را به گونهای تنظیم کنید که تنها اشخاص مورد تأیید شما فقط بتوانند فعالیتهای شما را ببینند و از انتشار عکسها و ویدیوهای شخصی خود در شبکههای اجتماعی به صورت "Public" خودداری کنید.

زمانی که میخواهید اطلاعات مربوط به حسابهای کاربری خود را در وبگاهی وارد کنید، حتماً نسبت به امنیت آن اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید که نشانی وبگاه با "https" شروع شود و در کنار آن علامت قفل سبز رنگ است.

*حفظ امنیت در رایانامه و مشخصات بانکی

از رایانامه شخصی و اصلی خود که از آن برای کارهای مهم استفاده میکنید، برای باز کردن حساب کاربری در شبکههای اجتماعی و یا باز کردن حساب کاربری در وبگاههای دیگر استفاده نکنید. بهتر است در کنار رایانامه اصلی خود، رایانامه دیگری را برای انجام دادن این امور داشته باشید.

اگر در قسمت دریافت رایانامه خود، پیام مشکوکی را دریافت کردید که فرستنده آن را نمیشناختید و محتوای رایانامه حاوی پیوند بود، از کلیک کردن روی آن خودداری کنید، زیرا بسیاری از این لینکها مخرب هستند و رایانه شما را بعد از کلیک مورد حمله قرار میدهند و آلوده میکنند. همچنین اگر پیام عجیب و مشکوکی از شخص ناشناسی در شبکههای اجتماعی دریافت کردید، به هیچ عنوان پاسخ ندهید.

هنگامی که به شبکه وایفای عمومی متصل هستید، سعی کنید عملیات بانکی انجام ندهید. همچنین هرگز مشخصات حساب بانکی خود و رمزهای عبور حسابهای کاربری را در قالب پیام و یا رایانامه برای کسی ارسال نکنید. هر میزان هم که شخص دریافتکننده مورد اطمینان باشد، فراموش نکنید این رایانامه و یا پیام در اینباکس طرف مقابل باقی میماند و اگر حساب او به هر دلیلی هک شود، هکرها به راحتی میتوانند به حساب شما هم دسترسی پیدا کنند.

هنگام وبگردی و خرید برخط سعی کنید از وبگاههای معروف و معتبر بازدید و خرید کنید. همچنین در هنگام خرید برخط به دلیل وارد کردن اطلاعات حساب بانکی خود، از امنیت وبگاه مورد نظر حتماً اطمینان حاصل کنید.

 
     
  منبع:   هگمتانه  
     
 
 
    پایگاه اطلاع رسانی مجله الکترونیک شهرداری همدان     شهر الکترونیک همدان