تاریخ انتشار : ١٣٩۶/١٠/٠٣ |
 معلومات عمومی
 شماره 14
 
 
   
معلومات عمومی

 

در این شماره می خوانید:

.. تأثیر لبنیات پروبیوتیک بر کاهش دیابت و آسم نوزادان

.. تغییر شکل اندام کودکان به علت کمبود کلسیم

.. ترکیب عسل و لیمو ترش مؤثرتر از شربتهای ضدسرفه برای کودکان

  تأثیر لبنیات پروبیوتیک بر کاهش دیابت و آسم نوزادان

هگمتانه، گروه زندگی سالم: تحقیقات اخیر نشان داده است که مصرف روزانه لبنیات پروبیوتیک توسط مادران شیرده، ریسک ابتلا به آسم و دیابت را در نوزادان آنها کاهش میدهد.

محققان بر این باورند که وجود میزان متعادلی از باکتریهای روده در نوزادان تازه متولد شده از ابتلای آنها به بیماریهای آسم و دیابت جلوگیری میکند. به ویژه اگر این نوزادان نارس بوده و پیش از موعد به شیوه سزارین به دنیا آمده ویا مادران آنها در دوران بارداری مجبور به مصرف آنتی بیوتیک شده باشند، باکتریهای مفید موجود در رودههای این نوزادان به میزان بیشتری دستخوش تغییرات شده و یا از بین میروند.

از این رو، براساس مطالعات اخیر، دانشمندان دریافته اند که مصرف حداقل یکبار در روز از لبنیات پروبیوتیک توسط مادرانی که نوزاد خود را با شیر خودشان تغذیه میکنند، میتواند مقدار باکتریهای موجود در روده نوزادان را تعدیل کند و وجود این باکتریها، نوزادان را از ابتلا به التهابات دستگاه تنفسی، آسم، حساسیتهای غذایی و دیابت ایمن نگه میدارد.

 

تغییر شکل اندام کودکان به علت کمبود کلسیم

عضو هیأت مدیره انجمن ترومای ایران با بیان این که بدن انسان به ویژه کودکان روزانه به هزار و ٢٠٠ میلی گرم کلسیم نیاز دارد، تصریح کرد: کمبود این ماده معدنی سبب تغییر شکل اندام مانند پای پرانتزی یا پای ایکسی در کودکان میشود.

دکتر ذبیح ا... حسن زاده اظهار کرد: نیاز روزانه افراد به این ماده معدنی حدود هزار و ٢٠٠ میلی گرم است.

علاوه بر تأمین کلسیم از طریق مصرف روزانه شیر (در یک لیوان شیر حدود ٢٠٠ میلی گرم کلسیم وجود دارد) باید از منابع دیگر غذایی نیز برای تأمین این ماده معدنی بسیار مفید و ضروری استفاده شود.

تمام نیازهای کودکان تا زمانی که از شیر مادر تغذیه میکنند، معمولا تأمین میشود اما بعد از دو سالگی بهتر است با تجویز پزشک مصرف مکملها شروع شود.

جراح زانو و متخصص ارتوپدی گفت: والدین هیچ نگرانی از رسوب کلسیم در بدن نداشته باشند زیرا بدن یک سیستم تنظیم داخلی دارد که وقتی میزان ورودی کلسیم بیش از حد نیاز باشد، از طریق سیستم ادراری آن را دفع میکند.

در هفته۶٠ دقیقه قرار گرفتن در معرض آفتاب میتواند نیاز کودکان به ویتامین دی را تأمین کند؛ به طور کلی باید ٨٠ درصد ویتامین دی مورد نیاز بدن از طریق نور خورشید و تنها ٢٠ درصد از طریق موادغذایی تأمین شود.

اگر مکمل کلسیم دار برای کودکان تهیه میشود، بهتر است حاوی ۴٠٠ تا ۶٠٠ واحد ویتامین دی در میلی لیتر باشد تا این پیش نیاز جذب کلسیم تأمین شود.

کودکان علاوه بر تغذیه مناسب و قرار گرفتن در معرض آفتاب، باید فعالیتهای بدنی روزانه داشته باشند و بتوانند با دوری از بازیها و فضای رایانه ای، در فضای آزاد به فعالیتهای کودکانه و فیزیکی که به استحکام استخوانها منجر میشود، بپردازند؛ به این طریق آنها در زمان ورود به فعالیتهای اجتماعی بدنی سالم خواهند داشت و در دوران سالمندی نیز دچار پوکی استخوان و مشکلات متعاقب آن نخواهند شد.

 

ترکیب عسل و لیمو ترش مؤثرتر از شربتهای ضدسرفه برای کودکان

روش قدیمی مصرف عسل و لیمو برای درمان سرفه مؤثر و مفیدتر از داروهای ضدسرفه است.

شربتها و داروهای ضد سرفه در بسیاری از موارد بدون نسخه پزشک مصرف میشود و این خطر را دارد که به اشتباه به اندازه زیاد مصرف و باعث بروز مسمومیت در کودکان نوپا شود.

بیشتر موارد سرفه و سرماخوردگی در دوران کودکی به سادگی با استراحت، مصرف مایعات و احتمالا پاراستامول یا ایبوپروفن بهتر میشود.اما بسیاری از داروهای ضدسرفه و سرماخوردگی حاوی ترکیبات فعالی مانند ضداحتقانهای بینی، آنتی هیستامینها و سرکوب کنندههای سرفه است که در دوزهای بالا میتواند عوارض جانبی داشته باشد یا در صورت مصرف در مقادیر زیاد به ویژه در کودکان زیر شش سال که حساس ترند، باعث بروز مسمومیت شود.

 
     
  منبع:   هگمتانه  
     
 
 
    پایگاه اطلاع رسانی مجله الکترونیک شهرداری همدان     شهر الکترونیک همدان